środa, 9 marca 2016

Stosik cudny, radujący oko i serce

Luty i początek marca pod względem czytelniczym był mało urozmaicony. Czytałam:
a) opowiadania na konkurs "Dobro złem czyń" Genius Creations - a to nie w kij dmuchał, bo 178 opowiadań to jednak trochę jest.
b) książeczki dla dzieci - bo nie wymagały wysiłku umysłowego
c) audiobooki w samochodzie - one to ratowały moje psychiczne zdrowie czytelnicze. Czy już mówiłam, że kocham Ursulę Le Guin?Zakupy, nagrody, do recenzji

Parę dni temu zakończyłam punkt a, oceniłam wszystkie opowiadania  i wraz z uwagami odesłałam do dalszej obróbki. Wtedy też, jakby dla wynagrodzenia mi trudnego miesiąca zaczęły napływać książki. Ale jakie cudowne!1. Po prawej widać "Naukę pisma użytkowego i ozdobnego" Stefana Tatucha. To reprint wydania z 1027 roku, mnóstwo przydatnych informacji o piśmie. Kupiłam, bo pod koniec lutego uczestniczyłam w warsztach kaligrafii u Ewy Landowskiej i bardzo, coraz bardziej to mi się podoba. Toteż uznałam, że przyda się podpora teoretyczna.
O warsztatach też napiszę notkę, mam nadzieję, że znajdą się osoby zainteresowane, które lubią czytać o pisaniu ;)
2. "Zaginione perły księżnej Daisy" Moniki Kassner - to do recenzji w ramach współpracy z Silesia Progress (za pośrednictwem grupy Śląskich Blogerów Książkowych). Będę zaznajamiać dzieci ze śląską gwarą i bardzo mi się to podoba. Choć nie jestem ze Śląska, uważam, że warto tak piękny i odrębny język docenić.
3. "Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?" Rafała Skarżyckiego i  Tomasza Leśniaka. Od wydawnictwa Nasza Księgarnia, mąż już zaczął czytać Krzysiowi, to nasza ulubiona seria! O poprzednich częściach można poczytać tu i tu.
4. "Przepaść czasu" Jeanette Winterson - od Wydawnictwa Dolnośląskiego - ach, będę miała w końcu pretekst do odkurzenia tych wielkich tomów Szekspira :)
5. "Żniwa zła" Robert Galbraith - trzecia część cyklu o jednonogim detektywie. Cykl wyjątkowo mi pasuje, dlatego już się cieszę na lekturę. O pierwszej części można przeczytać tu, a o drugiej tu.
6. "Łaska" Anna Kańtoch - wygrana w konkursie na blogu autorki. Bardzo, ale to bardzo się ucieszyłam wygraną, nie tylko dlatego, że jej najnowsza książka była nagrodą, ale ze względu na formułę konkursu. Trzeba było coś wymyślić, a mnie się udało wymyślić coś fajnego. Przyszła przedwczoraj, skończyłam czytać wczoraj. Naprawdę, taka byłam spragniona czytania czegoś innego niż próby debiutantów, że nie mogłam się oderwać.

Prezenty

A teraz coś, czym wczoraj, w Dniu Kobiet, zaskoczył mnie mąż. W ramach akcji "Książka zamiast kwiatka" poprosiłam nieśmiało o "Sześć światów Hain" (wspominałam już, że kocham Ursulę Le Guin, prawda?). Ma taką księgarnię koło miejsca pracy, ale że tam był problem z dostępnością tegoż tomu, na wszelki wypadek podałam mu drugi tytuł, który też bym chciała, jakby tego pierwszego nie było. A jakby nie było i drugiego, to podałam i trzeci. Po namyśle dodałam też czwarty, to już na absolutnie nieprawdopodobną okoliczność, gdyby nie było pierwszych trzech.
Czekam więc z obiadem, mieszam, żeby się nie przypaliło, a tu wchodzi mąż z grubą i ciężką paką. "Wszystkiego najlepszego, kochanie" - mówi i wtyka mi to w ręce. Kupił wszystkie. A ja się wzruszyłam. Tyle cudowności.

7. "Wstań i idź" Tomasz Kołodziejczak - Janek z Tramwaju polecał, a że kawałek czegoś czytałam i się spodobało, to sobie zapamiętałam, że warto. Poza tym co jestem na Targach Książki, czy to w Warszawie, czy w Krakowie, mam sposobność z panem Tomaszem porozmawiać, więc następnym razem będę mu podtykać książkę do podpisu.
8. "Wszyscy na Zanzibarze" John Brunner - nie znaczy to, że zaczęłam kompletować serię Artefakty, o nie.
9. "Trawa" Sheri S. Tepper - to też nie znaczy.
10. "Sześć światów Hain" Ursula K. Le Guin - część z cyklu sobie odświeżę, z częścią zapoznam. Już się cieszę na lekturę.

Teraz tylko wykombinować troszkę czasu.

24 komentarze:

 1. Taki kryminał w NASA też czytałabym! :)
  Mimo, że nie kompletujesz Artefaktów, to może zrób mężowi ściągę co już masz ;-)
  Zaczytanego marca!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś mnie kręciło na kryminały s-f, znalazłam tylko Lema, a poza tym jedno opowiadanie, które w ogóle mi się nie podobało.
   Artefaktów nie kompletuję, no przecież mówię!

   Usuń
 2. Noo...taki mąż, to ja rozumiem! Świetny stos:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak pięknie wyglądał w pionie, że żal mi było na półce upychać... ;)

   Usuń
 3. Cudownego masz męża :)
  I Artefakty zbierasz, nie ma to tamto :P I dobrze, bo prezentują się zacnie, a niektóre, sądząc po opisach, i mnie skusiłyby do lektury ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie nie. Nie zbieram. Naprawdę. Wcześniej miałam tylko jeden tom, a teraz dwa, to wcale nie zbieram. :P

   Usuń
 4. Prezenty świetne! A Artefakty same się kompletują, jak już człowiek zacznie czytać i zobaczy, jak się to pięknie prezentuje na półce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezentują się prześlicznie, co jak co, ale Mag dobrze wydaje te swoje fantastyczne serie.

   Usuń
 5. ależ ogromne stosisko dobroci!aż się miło patrzy.pozazdrościć! 😉
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedługo mam urodziny, może pożyczysz męża? :)
  A tak na serio to tylko pozazdrościć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale samochodu, pióra wiecznego i męża się nie pożycza! Podobno :P

   Usuń
 7. Mężowski gest znakomity, stosiku na tym tle nieco ubyło wdzięku ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. O! Trzeci Jędrek! Zacny stos :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polubiłam Jędrka od pierwszego kopa. A u was jak?

   Usuń
  2. Starszy przeczytał pierwsze dwa, a my z Młodszym ciągle nieuświadomieni w jędrkowym temacie :)

   Usuń
  3. Zerknij w wolnym czasie, mnie się bardzo.

   Usuń
 9. Wspaniały stos i jeszcze wspanialszy mąż :-). A gdzie można kupić ten reprint, bo ja znalazłam Tatucha jedynie w bibliotece cyfrowej?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://fundacjasztukakaligrafii.pl/
   Tam znajdziesz informacje, można na miejscu (mają siedzibę w Krakowie, nie pamiętam, czy jesteś z Krakowa), można też pocztą.

   Usuń
 10. Ciekawy zbiór :)
  Trochę czasu na czytanie tylko potrzeba jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to! Mam nadzieję, że wygospodaruję :)

   Usuń