Strony
▼
piątek, 28 lutego 2020
"Isadora Moon tańczy w balecie" Harriet Muncaster
Książka dla dzieci, szczególnie tych zainteresowanych baletem. Czyli - idealna dla mojej Marianki! Z uwagą słuchała o przygodach Isadory, wampiroelfki (tata jest wampirem, mama elfką), która wraz z całą klasą wybiera się na przedstawienie baletowe. Spektakl, jaki dzieci mają oglądać, to "Alicja w Krainie Czarów" (och, oglądałabym!).
czwartek, 27 lutego 2020
"Andersen. W poszukiwaniu szczęścia" Wioletta Piasecka
Śmiem twierdzić, że nie ma osoby w Polsce, która by nie wiedziała, kim jest Hans Christian Andersen. Jego baśnie znane są od lat, czytane dzieciom od kołyski aż do prawie dorosłości. Wciąż wydawane, wznawiane, adaptowane w filmach czy sztukach teatralnych bądź balecie. Postacie znane z opowieści Andersena żyją w popkulturze w najróżniejszych odsłonach.
Ciekawe, czy Andersen wiedział bądź przeczuwał, że jego historie tak bardzo będą żyć własnym życiem? Istnieje taka możliwość. Wszak pragnął sławy od najmłodszych lat - tak wynika z książki "Andersen. W poszukiwaniu szczęścia". Samo pragnienie to jednak za mało, prawda? Trzeba jeszcze nad tym popracować...
niedziela, 23 lutego 2020
"Wypocznij i zgiń" Marta Matyszczak
"Wypocznij i zgiń" to dość zaskakujący imperatyw, nieprawdaż? Nie poszłabym na to, gdybym miała wybór. Zdaje się, że Mateusz Słowik, biznesmen ze Szczawnicy, takiego wyboru nie miał, no i masz ci los, został znaleziony w charakterze zimnego trupa pod wyciągiem narciarskim na szczawnickiej Palenicy.
Sprawą niewyjaśnionej śmierci zajmuje się lokalna policja, głównie w osobie komisarza Edwarda Salomona. Jednak to ekipa Szymona Solańskiego, Róży Kwiatkowskiej i Gucia bierze na siebie główny ciężar rozwiązania zagadki morderstwa Słowika. Zależy na tym właścicielowi wyciągu, choć, doprawdy, jego powody są trochę naciągane (a może tylko tak mi się wydaje), no ale dzięki temu Solański może pojawić się na miejscu.
poniedziałek, 17 lutego 2020
"Drzwi do lata" Robert A. Heinlein
"Drzwi do lata" to drzwi, przez które można wyjść prosto w rozsłoneczniony ogród, gdy wokoło śnieg i mróz. To furtka szczęścia, wyjście doskonałe. Coś, co znalazł bohater w sytuacji pozornie bez wyjścia. Ale od początku.
Daniel Boone Davis jest inżynierem, konstruktorem i wynalazcą. W dziedzinie konstruowania urządzeń przydatnych w gospodarstwie domowym nie ma sobie równych (samobieżne odkurzacze do dopiero początek!), wszystko, co tworzy, jest przydatne, funkcjonalne i nowatorskie. Ten facet mógłby opływać w dostatki, gdyby nie fakt, że wspólnicy koncertowo go wykiwali. Davis, przyparty do muru, decyduje się na mocno radykalny krok: sen trwający trzydzieści lat. Budzi się w dwudziestym pierwszym wieku, wciąż spłukany, a co gorsza, bez kota, z którym przyrzekał sobie się nie rozstawać.
poniedziałek, 10 lutego 2020
"Ostatni seans filmowy" Larry McMurtry
Lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku, Stany Zjednoczone, Teksas, miasteczko Thalia. Nie sprawdzałam na mapie, czy rzeczywiście istnieje, ale właściwie to mogłoby być każde wystarczająco senne, nijakie i zakurzone miasteczko w Teksasie.
piątek, 7 lutego 2020
Marianka kończy 8 lat!
Tak się jakoś stało, że moje młodsze dziecko kończy dziś 8 lat. Nie do wiary, jak to zleciało! To były lata niełatwe, ale i cudowne. Te wszystkie diagnozy, badania, operacje, wizyty lekarskie - to te trudniejsze momenty. Zabawy, rozmowy, wspólne wyjścia, przytulanie się - sama słodycz.
Jedno wiem już na pewno: życie dziecka z implantami słuchowymi nie jest (i zapewne nigdy nie będzie) takie samo jak dziecka bez deficytów. Wciąż borykamy się z różnej rangi problemami (i tu już się rozpędzałam, żeby wymieniać, ale przecież nie po to jest ten post).
Marianka poszła od września zeszłego roku do pierwszej klasy szkoły masowej, coraz lepiej czyta, pięknie pisze (serio, starannie jak mało kto!), potrafi nawiązać kontakt z koleżankami i kolegami z klasy.
czwartek, 6 lutego 2020
"Chłopiec znikąd" Katherine Marsh
Czy taka historia mogła się zdarzyć? Taka, że młody chłopiec z Aleppo uciekając z ogarniętej wojną Syrii traci wszystkich bliskich i trafia do Belgii, a tam ukrywa się w zapomnianej piwniczce w okazałym domu?
Mogła. Wojna w Syrii to fakt, bombardowanie Aleppo także. Ogromne ilości uchodźców zaczęły zalewać Europę, a Europa nie bardzo umiała (chyba dalej nie umie) sobie z tym poradzić.
poniedziałek, 3 lutego 2020
"Mafalda. Wszystkie komiksy. Tom 1" Quino
Z Mafaldą zapoznałam się dość późno, dzięki autorce bloga Chiara76, która na Facebooku wrzucała czasem paski komiksowe z małą dziewczynką o czarnych włosach. Na pierwszy rzut oka jakoś tak te paski korespondowały z Fistaszkami, ale gdy się obejrzało któryś pasek z kolei, to jednak Mafalda jest inna.
Mafalda została wymyślona przez argentyńskiego rysownika Joaquina Salvadora Lavado (Quino), jej historia zaczyna się w roku 1964 i trwa aż do... a, to później, wszak jestem dopiero przy pierwszym tomie.
Mafalda została wymyślona przez argentyńskiego rysownika Joaquina Salvadora Lavado (Quino), jej historia zaczyna się w roku 1964 i trwa aż do... a, to później, wszak jestem dopiero przy pierwszym tomie.