Strony

czwartek, 30 stycznia 2020

"Diabeł w maszynie" Anna Kańtoch (Domenic Jordan powraca!)

Anna Kańtoch całkiem niedawno obchodziła urodziny. Życzę jej z tej okazji wszystkiego najlepszego i wielu czytanych i utytułowanych opowiadań i powieści. Sobie zaś życzę więcej takich zbiorów opowiadań jak "Diabeł w maszynie".  Owszem, Anna Kańtoch pisze doskonałe powieści, ale cykl o Domenicu jest świetny.

"Diabeł w maszynie" składa się z pięciu opowiadań, z ciekawą numeracją, bo zaczynającą się od zera:
0. "Portret rodziny w lustrze"
1. "W ciemności"
2. "Anatomia cudu"
3. "Diabeł w maszynie"
4. "Majstersztyk".

Niektóre z nich ukazały się wcześniej w różnych miejscach, stąd też miłośnicy autorki mogli poczuć deja vu (mąż przy czytaniu tak mruczał pod nosem). Jednak posiadanie opowiadań w jednym (i jeszcze tak pięknie wydanym!) tomie to czysta frajda.

wtorek, 28 stycznia 2020

"Helena Wiktoria. Szlajfki" Katarzyna Witerscheim


Styczniowa trójka e-pik zawiera kategorię "powieść graficzna", w którą doskonale wpisuje się "Helena Wiktoria".

Helena Kocik jest krewną potentata finansowego Krolla, właściciela kopalni  na Górnym Śląsku, oraz jego spadkobierczynią (na co reszta rodziny Krolla patrzy wilkiem). Poznajemy ją w dniu pogrzebu wuja, zapłakaną dziewczynkę, która kurczowo ściska jedynego przyjaciela, Artura Wilka.

Od sceny pogrzebu przeskakujemy o dziesięć lat do przodu i ponownie poznajemy Helenę, która wraca z długoletniego pobytu za granicą i pragnie na serio zająć się swoim majątkiem, odnowić przyjaźń z Arturem, nauczyć się palić cygara i flirtować. Rodzina ma wobec niej inne plany - jest majętną panną na wydaniu - i szuka dla niej męża. Z tytułem. Hrabia może być.

sobota, 25 stycznia 2020

"Ta małpa poszła do nieba" Gosia Kulik


Czego się spodziewałam, kupując ten komiks? Absolutnie niczego, tabula rasa. Dostałam bardzo niecodzienną historię, mocno surrealistyczną, a miejscami boleśnie realną.

Czy zdarza się, że małżeństwo wobec braku upragnionego potomstwa bierze na wychowanie małpkę i traktuje ją jak dziecko? W naszym kraju raczej nie. Ale w komiksie "Ta małpa poszła do nieba" to jak najbardziej naturalne.

środa, 22 stycznia 2020

[Notes] Kalendarz Lediberg Midnight Floral A5 (tygodniowy)

 Przestawiam wam mój aktualny kalendarz na rok 2020. Nazywa się Midnight Floral, pochodzi z firmy Lediberg, dostałam do testów, a teraz się z nim nie rozstaję, tak mi przypasował.

Dane techniczne

- format 13,5 x 21 cm,
- twarda czarna oprawa, przód wytłoczony we wzory i kolorowany,
- zamykanie na czarną gumkę,
- czarna szlufka na pióro/ołówek,
- czarna tasiemkowa zakładka,
- z tyłu kieszonka na drobne karteczki,
- czarna wyklejka,
- zaokrąglone i złocone brzegi kartek.

wtorek, 21 stycznia 2020

ŚBK: Zakładka, czy bez zakładki?


W tym miesiącu Śląscy Blogerzy Książkowi piszą o zakładkach książkowych.

Kiedyś w jakiejś bibliotece (już nie pamiętam jakiej) widziałam gablotkę z "zakładkami" znajdowanymi w oddawanych książkach. Czegóż tam nie było! Bilety, liście, opakowania po słodyczach, widokówki  - słowem, cała gama tego, co ma się pod ręką i można wetknąć w książkę bez szkody dla książki.

U mnie kiedyś było podobnie.

poniedziałek, 20 stycznia 2020

Kryptonim "Frankenstein" Przemysław Semczuk - audiobook


Mieszkam w Piekarach Śląskich już parę ładnych lat, ale o mordercy z Piekar dotąd nie słyszałam. Zapewne dlatego, że działał on w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a ja byłam wtedy za mała, żeby się tym interesować.

Z ciekawością zapoznałam się z historią Joachima Knychały, człowieka młodego i przystojnego, żonatego i dzieciatego, pracującego jako cieśla na kopalni, zakochanego w książkach.
Jednocześnie ten sam człowiek siedział w więzieniu za usiłowanie gwałtu, a po wyjściu napadał na młode kobiety.  Napadał i mordował, niektórym (cudem chyba) udało się przeżyć.

środa, 15 stycznia 2020

"Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest moja walizka?" Anita Głowińska - książka z okienkami


Doskonałe uzupełnienie "Kici Koci na lotnisku". Duży format, tekturowe kartki i mnóstwo okienek do otwierania!
Pamiętajcie, dzieci uwielbiają otwierać okienka (ach, kalendarze adwentowe!) i sprawdzać, co się za nimi kryje.

wtorek, 14 stycznia 2020

"Kicia Kocia na lotnisku" Anita Głowińska


Media Rodzina naprawdę może się pochwalić serią o Kici Koci. Ta sympatyczna koteczka z nieodłącznym króliczkiem pomaga dzieciom poznawać świat. Tu, w "Kicia Kocia na lotnisku" zwiedzamy, no właśnie, lotnisko!

Owszem, coraz więcej dzieci wybiera się w podróż samolotem*, wciąż jednak wiele z nich nie wie, jak lotnisko wygląda od środka. A naprawdę jest tam co oglądać!

niedziela, 12 stycznia 2020

"W grobie ci do twarzy" Andrzej F. Paczkowski


Przeczytałam tę książkę, ale się na niej poślizgnęłam i wywinęłam orła. Czyli - kompletnie nie wiem, co o niej napisać, bo jest DZIWNA.

Może więc zacznę od krótkiego opisu. Marlena to kobieta, która straciła pamięć. Budzi się w szpitalu z obandażowaną głową, dowiaduje się, że miała operację, podczas której lekarze wyciągnęli jej z czaszki nóż oraz że przed "wypadkiem" (to nie był wypadek) mieszkała na cmentarzu.

Dalsza część powieści to opis wysiłków Marleny i jej sojuszniczki, Wandy, by przypomnieć sobie przeszłość. Rychło okazuje się, że mąż Marleny nie jest kryształowym człowiekiem, jej mama także ma sporo za uszami, ba, nawet Wanda nie jest bez winy. Tylko szpetna chińska służąca, postać całkowicie kuriozalna, jest w miarę sympatyczna.

piątek, 10 stycznia 2020

Podsumowanie roku 2019 na blogu Dowolnik



Podsumowanie książkowego roku 2019.

W 2019 roku przeczytałam 107,5 książki (nieznaczny wzrost, bo w 2018 roku było ich 104), w tym było 11 audiobooków (w zeszłym  14)  i 8 ebooków (było 9).

Przybyło  mi 162 książki, a żeby zrobić na nie miejsce, pozbyłam się 85 książek. Jestem mocno na plusie, czas podjąć zdecydowane i drastyczne działania.
Nadchodzi era podwójnych rzędów na regałach!

A jak tam hity i kity?




NAJLEPSZE KSIĄŻKI I KOMIKSY ROKU 2018



niedziela, 5 stycznia 2020

[Wyzwanie] Czytam powieści nagrodzone Zajdlem


Zew Zajdla Zewem Zajdla, owszem, trzeba będzie przeczytać w wakacje parę powieści i opowiadań, ale może warto, póki jeszcze nie ma nominacji, trochę się zatrzymać i obejrzeć za siebie? Sięgnąć po coś, co kiedyś nagrodzone było Zajdlem, sprawdzić, czy faktycznie takie dobre?

Zrobiłam poniżej małe zestawienie nagrodzonych powieści - od 1984 roku do dziś. Sprawdziłam, które z nich mam przeczytane i pogrubiłam (i zazieleniłam). Zostało piętnaście powieści do przeczytania.

środa, 1 stycznia 2020

"Legenda" Grażyna Jeromin-Gałuszka - audiobook


Taki audiobook to skarb prawdziwy! Trafiłam dzięki polecance na FB (dziękuję!) i spędziłam kilkanaście godzin w zachwycie.
To historia postapokaliptyczna, skupiająca się nie na katastrofie (swoją drogą tajemnice są jej przyczyny), a na życiu po niej.

Główną bohaterką jest Mara: dziecko, dziewczynka, kobieta, której towarzyszymy w różnych etapach życia. Dziwne to życie, uregulowane do granic absurdu. Małe dzieci tylko przez rok mogą być z matkami, potem są rozdzielane wg płci i wychowywane przez opiekunki. Nastolatki muszą już ciężko pracować, a ich dni są wypełnione chłodem i głodem. Piętnastolatki przewożone są z surowej, skalistej wyspy na Jedyny Ląd. Aby dziewczynkom (właściwie także chłopcom, ale o ich życiu niewiele się dowiadujemy) jakoś objaśnić ich życie, opowiada im się Legendę. To uproszczona historia zagłady i ocalenia resztek ludzkości, zakończona ustanowieniem nowego porządku.