Strony

sobota, 31 grudnia 2022

Podsumowanie książkowego roku 2022 na blogu Dowolnik


 Podsumowanie mojego książkowo-blogowego roku 2022 przedstawia się tak:

czwartek, 8 grudnia 2022

"Diuna. Muad'dib. Powieść graficzna, księga 2" Frank Herbert, adaptacja: Brian Herbert, Kewin J. Anderson, ilustracje: Raul Allen, Patricia Martin, Jesus R. Pastrana


 Czekałam na ten tom powieści graficznej z utęsknieniem. Tak się jakoś stało, że że od czasu obejrzenia nowej filmowej odsłony Diuny stałam  się fanką tej historii. Fascynuje mnie odkrywanie, na ile różnych sposobów można ją przedstawić - a komiks jest w tym zestawieniu wysoko! O pierwszym tomie Diuny możecie poczytać tu: klik.

Księga druga podejmuje wątek w momencie ataku na siedzibę Atrydów na planecie Arrakis, przeprowadzonym przez siły zbrojne Harkonnenów z towarzyszeniem oddziałów specjalnych imperatora, czyli słynnych niepokonanych w boju Sardaukarów.

poniedziałek, 5 grudnia 2022

"Sprawa rodziny Tebbe. Kolacja z mumią" Monika Kassner


 Znacie kryminały oparte za zagadce zamkniętego pokoju? To schemat wykorzystywany w literaturze od dawna, ale wciąż nośny. Na tym wzorze opiera się koncepcja trzeciej książki Moniki Kassner z serii o radcy Adolfie Jendrysku.

Jendrysek  zostaje zaproszony na kolację połączoną z pokazem do rodziny Tebbe. Kolacja jak kolacja, za to  pokaz nader interesujący, bo przed oczami gości objawia się... mumia!

poniedziałek, 28 listopada 2022

[Notes] Zeszyty do "Elementarza" wyd. Tyniec A5


 

 Jakiś czas temu Ewa Landowska wydała swój własny "Elementarz" z opracowanym przez siebie krojem pisma szkolnego. 

Do książki można  dokupić zeszyty z dedykowaną liniaturą, w których można ćwiczyć szkolne literki. Zakupiłam  dwa. 

czwartek, 17 listopada 2022

"Wyjście" Daniel Rosołek


 Jest rok 1990, a w Polsce żyją neandertalczycy (nie tylko w Polsce, ale tu dzieje się akcja). Są traktowani jak podludzie -  minimum praw, pogarda, poniżanie, wykluczanie. Jeszcze gorzej jest po epidemii ospy, bo ponoć pacjentem zero był neandertalczyk - to wystarczyło, by zaczęto ich szykanować jeszcze bardziej.  Restrykcje, getta, zakaz swobodnego poruszania się. W takim to właśnie świecie (łudząco przypominającym czasy segregacji  klasowej w Ameryce) żyje Bianka, neandertalka, luksusowa prostytutka. 

poniedziałek, 14 listopada 2022

"Duchy Lasu" Ewelina Jarząbkowska


 Baśniowa opowieść, gdzie najpierw poznajemy istotę ze świata lasu, czyli księcia Gothera, a potem współczesną dziewczynę, Wioletę. Burzliwie się ten komiks zaczyna, bo książę musi uciekać z lasu przed złowrogimi i niebezpiecznymi Cieniami. Wiola przypadkiem staje na jego drodze i - cóż za przypadek - też jest uciekinierką. Dalej wędrują razem, ale nie wyobrażajcie sobie, że zgodnie,  rączka w rączkę.  Wiola jest jak kolczasty jeż, a Gother, przeładowany empatią,  wciąż się na te jej kolce nadziewa. 

czwartek, 3 listopada 2022

"Let's talk about it" Erika Moen, Matthew Nolan


 Tematy seksu, płciowości,  relacji międzyludzkich to obszerne zagadnienia, do tego w naszym kraju wciąż traktowane marginalnie, pomijane, wyciszane. Tabu!  Skąd więc młodzi ludzie, właśnie wkraczający  w dorosłe życie mogą czerpać rzetelną wiedzę na temat swojego ciała, odczuć, emocji, tożsamości? Edukacja seksualna jest na  bardzo niskim poziomie i mało oferuje młodzieży, taka prawda.

I wtedy wchodzi wydawnictwo Jaguar, całe na biało i daje książkę - poradnik "Let's talk about it". About what? About everything!

poniedziałek, 24 października 2022

"Koniec wieczności" Isaac Asimov

 


Andrew Harlan żyje poza czasem, a właściwie w samym  jego środku. Pochodzi z 95 wieku, jego baza jest w 575 Stuleciu, podróżuje zaś do wieków liczonych w tysiącach. Andrew Harlan jest Wiecznościowcem, Technikiem, który w różnych miejscach w czasie, na podstawie obserwacji i wyliczeń  innych Wiecznościowców (takich jak Biograf,  Socjolog, Obserwator, Edukator, Kalkulator czy Statystyk) dokonuje MPZ (Minimum Potrzebnych Zmian) potrzebnych do MPO (Maksymalnie Pożądana Odpowiedź) prowadzącej do ZR (Zmiany Rzeczywistości).

Słowem - Harlan naprawia świat (czego świat nawet nie zauważa). Jest w tym znakomity: chłodny, szybko reagujący, beznamiętny. Perfekcjonista.

środa, 12 października 2022

[Notes] Baronfig Confidant Hardcover Notebook ~B5

Baronfig trafił do  mnie przez zaprzyjaźnioną wielbicielkę notesów, która także recenzuje notesy, dla chętnych podaję linka, pod którym można zapoznać się z opinią o tym właśnie modelu notatnika: Paperlovers.
Moje wrażenia poniżej.

 Dane techniczne

- format 17,8 x 25,4 cm,
- liczba stron: 208,
- liniatura: linie co 7 mm,
- bezkwasowy papier o gramaturze 90g/m2,
- okładka twarda oklejona płótnem,
- tasiemkowa szeroka zakładka,
- brzegi stron i  okładki zaokrąglone,
- 12 perforowanych kartek na  końcu notesu,
- notes jest szyty,
- zaprojektowany w Nowym Jorku, wykonany w Tajwanie. 

niedziela, 9 października 2022

"Płomień" Magdalena Salik


 "Płomień" mnie początkowo zdezorientował.  Najpierw dostałam historię z przyszłości, gdy ludzkość przygotowuje gigantyczne przedsięwzięcie - mianowicie wysyła w przestrzeń statek kosmiczny "Płomień",  by przygotować do kolonizacji planetę typu ziemskiego (nasza planeta się sypie, jest przeludniona). Wiąże się to z ogromem problemów do rozwiązania i jako czytelnik jestem świadkiem, jak się je rozwiązuje. Prym wiedzie tu relacja zawodowo-prywatna astrofizyka i inżyniera Alberta Townsenda, szefa misji oraz Evelyn Brin, psycholożki moralności, biorącej udział w pracach przygotowawczych.

piątek, 7 października 2022

"Dziedzictwo" Katarzyna Kwiatkowska


 Seria kryminałów retro autorstwa Katarzyny Kwiatkowskiej, gdzie głównym bohaterem jest Jan Morawski, nie jest zbyt znana ani popularna,  a  niesłusznie.  Powieści te są bowiem bardzo dobrze napisane, zarówno jeśli  chodzi o intrygę kryminalną, jak i tło społeczno-historyczne. 

Autorka wybrała sobie ściśle określone miejsca i  czas, gdzie dzieje się akcja.  To majątki ziemiańskie w Wielkopolsce i okres zaborów. Czas,  gdy właściwie Polski nie było, ale Polacy byli jak najbardziej - i pracowali usilnie nad tym, by nie zatracić tożsamości narodowej. 

Nie inaczej jest w "Dziedzictwie", książce, w której  Jan Morawski trafia do majątku Jankowice pod Poznaniem, by badać sprawę fałszerstwa banknotów (patrz "Zgubna trucizna"), której  nie udało mu się rozwikłać w Poznaniu. A tu trup! Pewien Gustafson ginie zastrzelony, a matka dziedzica majątku prosi Morawskiego, by znalazł zabójcę. 

środa, 5 października 2022

[Notes] Robinson Cruzoe od Libri Muti

 


Połączenie książek  i notesów zawsze budziło moje zainteresowanie, o czym świadczy chociażby ten wpis o notesach książkowych.

 Pojawienie się na rynku notesów inspirowanych klasycznymi dziełami literatury światowej mocno mnie zaintrygowało. Dostępne były: Madame Bovary, Piotruś Pan, Przygody Alicji w Krainie Czarów, Arsene Lupin, Hamlet, Księga dżungli, Moby Dick, Romeo i Julia, W 80  dni dookoła świata - jest z czego wybierać! Ostatecznie zdecydowałam się na Robinsona Cruzoe.

środa, 28 września 2022

"Człowiek bez psa" Håkan Nesser

 


To kryminał, którego nie  wolno czytać zimą. Oczywiście można spróbować, ale należy liczyć się z tym, że nastrój gwałtownie siądzie, pojawią się oznaki chandry i zniechęcenia do spraw całego świata. Håkan Nesser posiadł bowiem cenną umiejętność budowania słowem niesamowitego klimatu.

Zaczął od przedstawienia rodziny pochodzenia niemieckiego mieszkającej w Szwecji, rodziny Hermanssonów. Małżeństwo w wieku emerytalnym szykuje się do imprezy i czeka na gości: dzieci,  wnuki, bliższą i dalszą rodzinę. Całkiem prozaiczne, prawda? Nie u Nessera.

piątek, 23 września 2022

"Zastępy świadków" Dorothy L. Sayers


 Oto przede mną drugi tom cyklu kryminalnego angielskiej autorki kryminałów.  W pierwszym, "Trup w wannie", mogłam zapoznać się z postacią Petera Wimseya.  Tu natomiast mogłam poczytać o jego  rodzinie. Autorka sprytnie wmanewrowała  brata i siostrę lorda Petera w śmierć młodego człowieka. Ba! Tenże brat, książę Denver, jest oskarżony o spowodowanie tej śmierci!

piątek, 2 września 2022

[Notes] Lily and Lionel for Katie Leamon

Fot. producenta

Ten przepiękny, o kwiatowej okładce notes pojawił się u mnie niespodziewanie, jako wspaniały prezent. Jest imponujący. Czytajcie!
 

 Dane techniczne:

 - format A5: 148 x 210 x 22 mm
- ilość stron: 300
- gramatura papieru: 100 g/m2
- liniatura: brak, gładkie strony
- kolor papieru: kość słoniowa
- okładka: miękka, teksturowana, z nadrukiem
- notes jest szyty
- wyprodukowany w UK

środa, 31 sierpnia 2022

"Bazyl i Licho" Marta Kisiel


 Czy anioł i diabeł mogą się zaprzyjaźnić? Są na to szanse, ale najpierw musieliby się zrozumieć. O próbach porozumienia w różnych sytuacjach jest książka "Bazyl i Licho". 

Dla kogo jest ten zbiór opowiadań? Mam wrażenie, że Marta Kisiel pisze dla młodszych dzieci niż grupa docelowa poprzednich książek o diable i aniołku (tak dedukuję, kiedyś pisała dla starszego dziecka, a teraz dla młodszego potomka, jego kolegów i koleżanek). Tak naprawdę jednak to jest dla każdego - mam  sędziwy Pesel, a przeczytałam z prawdziwą uciechą.

czwartek, 25 sierpnia 2022

"Mora" Piotr Bojarski


 O  książkach Piotra Bojarskiego pisałam wielokrotnie na blogu.  Szalenie podobają mi się jego kryminały osadzone w Poznaniu z akcją dziejącą się tuż przed II wojną światową. "Mora" to właśnie taki kryminał.

Komisarz Zbigniew Kaczmarek ma do rozwiązania sprawę kilku zabójstw. Giną ludzie,  którzy, jak się okazuje, są ze sobą powiązani wspólną  przeszłością. Co gorsza, wspólna przeszłość zahacza także o osobę samego  komisarza.

sobota, 20 sierpnia 2022

"Długa noc" Wojciech Chmielarz


 Są serie książkowe, które jakoś szczególnie nam odpowiadają i nawet gdy ostatni tom wyszedł dawno temu, nie porzucamy nadziei, że z czasem coś się jeszcze pojawi. No dobra, jeśli chodzi o Niecnych Dżentelmenów,  to porzuciłam, ale to wyjątek. 

Tak jest z cyklem o  komisarzu Mortce autorstwa Wojciecha Chmielarza.  Odstęp pomiędzy tomami jest dość spory, "Cienie" wydano w 2018 roku, a "Długa noc" pojawiła się dopiero co, w 2022 roku.

piątek, 19 sierpnia 2022

"O psie, który strzegł gwiazd" Takashi Murakami


 Komiksowe opowieści, odrębne, ale układające się w jedną całość. Każda z nich  ma innego psiego bohatera. 

Raz jest to pies, który do końca nie opuszcza swojego pana i dzieli jego los, jaki by on nie był. 


wtorek, 16 sierpnia 2022

"Emma i Wioletta. Kiedy mija zachwyt" tom 3, Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum

 


Po przeczytaniu zaczęłam mieć wrażenie, że to będzie długa seria. Po sprawdzeniu okazało się, że na razie we Francji ukazało się sześć tomów, a to chyba wcale nie koniec. Skąd to wrażenie? Ano stąd, że akcja rozwija się tak niespiesznie i  niemrawo, że chyba pałeczkę przejęła rysowniczka i  to ona chce pokazać jak najwięcej. A scenariusz rzecz drugorzędna.

piątek, 12 sierpnia 2022

"Wszyscy na Zanzibarze" John Brunner


 Przeczytałam w ramach stosikowego losowania na  blogu "Przeczytałam książkę". Postanowiłam  wyczytywać po kolei książki  sf, które gromadzę (Uczta Wyobraźni, Artefakty, Powergraph) na lepsze czasy.

Z powieścią "Wszyscy na Zanzibarze" Brunnera nie szło  mi zbyt łatwo. Początkowe rozdziały dużo wymagają od czytelnika. Krótsze, dłuższe, różnią się mocno formą od tego,  co czytałam ostatnimi czasy. Przez pół książki borykałam  się z wrażeniem chaosu i kilka razy chciałam przerwać czytanie. Rzeczywistość, która pojawiała się przede mną w tych urywanych migawkach,  była zdeformowana, dziwna i obca - choć przecież Brunner opisywał rzeczywistość XXI wieku.

niedziela, 31 lipca 2022

"Czas jest najprostszą rzeczą" Clifford D. Simak


 Kiedyś umieliśmy wysyłać ludzi  w kosmos, co prawda na żabi skok, bo na Księżyc, ale zawsze. Teraz to jakoś umarło - czuję jakiś żal i smutek za tą epoką,  bo jednak fajnie było za dzieciaka marzyć o byciu kosmonautą. W powieści Simaka "Czas jest najprostszą rzeczą" także wyczuwa się ten smutek - ludzie nie mogą podróżować w daleki kosmos, ale wymyślili coś innego. Zaczęli podróżować na inne planety samym umysłem. Mogą w ten  sposób oglądać inne światy, kontaktować się z mieszkańcami innych planet, podpatrywać pomysły i  rozwiązania technologiczne i co  się da (i jest to z korzyścią dla Ziemian) przenosić na ziemski grunt. 

wtorek, 26 lipca 2022

"Jak zatrzymać czas?" Matt Haig - audiobook


 Podróże w czasie zawsze mnie fascynowały, pewnie dlatego wybrałam sobie tego audiobooka, choć właściwie nie ma tu takich podróży, o jakich zwykłam czytać w powieściach sf. 

W "Jak zatrzymać czas?" głównym bohaterem jest Tom, który cierpi na rzadką przypadłość: starzeje się znacząco wolniej niż inni ludzie. Taka odwrotność progerii, przyspieszonego starzenia się. 

piątek, 22 lipca 2022

"Sopot w trzech aktach" Marta Matyszczak


 Wyciągnąwszy książkę z koperty, z radości aż ją do siebie przytuliłam. Jak ja się stęskniłam za Guciem, kundelkiem - detektywem! I chyba nie tylko ja, obserwowałam  reakcje w internecie na książkę i było  podobnie ;)

Detektywistyczne trio, czyli Róża, Szymon i Gucio,  zupełnie nie mogąc zamieszkać w swoim mieszkaniu (katastrofa remontowa), wybiera się do Sopotu w podróż poślubną. Traf chce, że Buchtowa, sąsiadka z kamienicy oraz aspirant Barański aktualnie związany z mecenas niewiadomego imienia Potomek-Chojarską, jadą tam także. Nie zdołają jednak zepsuć Solańskim miesiąca miodowego, przebija ich trup. Zwłoki odnalezione przez Różę na dnie Bałtyku (ale spokojnie, blisko brzegu, nie trzeba było głęboko nurkować) okazały się zwłokami właściciela pensjonatu, w którym zatrzymała się ekipa ze Śląska. Rach, ciach, Szymon  i Barański zostają wynajęci przez rodzinę zmarłego do wyjaśnienia okoliczności zbrodni, bo nie ulega wątpliwości, że popełniono tu morderstwo. 

poniedziałek, 18 lipca 2022

"Podróże z pazurem. Historia łapą pisana" Izabella i Piotr Miklaszewscy, rysunki Filip Sułkowski


 Komiksowa historia pary podróżników, na którą natknęłam się właściwie przypadkiem.  Otóż zawiozłam Mariannę na warsztaty komiksowe organizowane przez Śląską Akademię Komiksu we współpracy z Biblioteką Śląską.  Warsztaty prowadził Filip Sułkowski, a w czasie, gdy trwały, w sali obok można było wysłuchać rozmowy z panią Izabellą i panem  Piotrem. Następnie zaś zakupić komiks, jeśli tylko miało się taką potrzebę. Moja córka wiecznie ma taką potrzebę, stąd właśnie komiks u mnie.  

czwartek, 14 lipca 2022

"Ugotować niedźwiedzia" Mikael Niemi


 Doprawdy nie spodziewałam się,  że za tę nieco tajemniczą okładką kryje się wyjątkowa powieść. Myślałam, że przeczytam skandynawski kryminał w lekko nakreślonej retro scenerii - a tu kryminał, historia, religia, socjologia, natura, hoho!

Szkielet powieści jakby zwyczajny: w małej szwedzkiej wiosce Kengis  ginie dziewczyna, rzekomo zaatakowana przez niedźwiedzia. Miejscowy pastor, Lars Levi Læstadius, ma jednak wątpliwości i zaczyna badać sprawę. Zbiera ślady i dowody, które wskazują, że to nie zwierzę. Pomaga mu  w  tym Jussi, sierota przygarnięty przez rodzinę pastora jako dziecko. Teraz już chłopak, Jussi, choć małomówny, przydaje się pastorowi, umie czytać, pisać i kojarzyć fakty. Byłby to więc szwedzki wiejski Sherlock Holmes i doktor Watson, gdyby nie parę dodatkowych okoliczności.

czwartek, 7 lipca 2022

[Notes] Bodleian Libraries - Flame Tree Notebook


 Jestem notesową sroką i gdy wpadnie mi w oko jakaś ładna okładka, notes wkrótce ląduje w moich rękach. Tak właśnie trafił do mnie Bodleian Libraries z absolutnie zachwycającą grafiką  na  okładce, nawiązującą do jednej z najstarszych bibliotek w Europie, głównej biblioteki naukowej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

sobota, 2 lipca 2022

[Relacja] Browar Obywatelski Tichauer w Tychach, wystawa Zbigniewa Beksińskiego, Tichauer Restaurant


 Zrobiłam  sobie małe wakacje od książek i wybrałam się z mężem do Browaru Obywatelskiego Tichauer w Tychach.  Wizyta była zdecydowanie udana!

 

Zaczęliśmy od wystawy poświęconej twórczości Zbigniewa Beksińskiego w Tichauer Art Gallery "Beksiński na Śląsku".
 Ponad 50 oryginalnych obrazów artysty, do tego pokazy multimedialne, galeria zdjęć, nagrany wywiad z twórcą - naprawdę jest co oglądać i  podziwiać. Obrazy są... jak to obrazy Beksińskiego, niepokojące. Uwierają, przyciągają wzrok, intrygują, a czasem odpychają. Zwłaszcza pokaz multimedialny oparty na obrazach i zdjęciach Beksińskigo, wspaniale zilustrowany muzyką, zrobił na mnie duże wrażenie (prawie się rozpłynęłam z zachwytu, słysząc "Requiem" Mozarta i widząc, co się dzieje na ekranie; mąż za to prawie zasnął, o mało się nie obraziłam). Dla chętnych - są plakaty z reprodukcjami do kupienia.

środa, 22 czerwca 2022

"Wirtuoz" Krzysztof Bochus


 Książka z serii "bergowej", czyli tej, gdzie głównym bohaterem jest dziennikarz Adam Berg, specjalizujący się w historii i jej zagadkach.

W "Wirtuozie" z Bergiem kontaktuje się kobieta, która dostała w spadku po matce niezwykle interesujące materiały (gromadzone przez wiele lat). Zawarte w nich informacje są przede wszystkim ogromnym zaskoczeniem dla Adama.   Początkowo nie wierzy w ich prawdziwość, ale gdy zaczyna wczytywać się w kolejne dokumenty, odkrywa, że te niesłychane rewelacje mają jednak ręce i nogi!

Nie chcę zdradzać za dużo, napiszę tylko, że chodzi tu o pewien instrument muzyczny, niezwykle ważny dla historii i kultury Polski. 

poniedziałek, 13 czerwca 2022

"Trup w wannie" Dorothy L. Sayers


 Dorothy Leigh Sayers to angielska autorka kryminałów, tworząca w złotej erze kryminału, czyli w latach 20. i 30. XX wieku, obok takich sław jak Agatha Christie, G.K. Masterton czy John Dickson Carr (warto zerknąć w notkę o "Klubie Detektywów"). 

Jeden z jej najlepszych cykli jest właśnie wznawiany przez wydawnictwo Znak - chodzi o powieści z lordem Peterem Wimseyem, postacią bardzo charakterystyczną i uzdolnioną dedukcyjnie. Pierwszy tom cyklu to właśnie "Trup w wannie". Jak do tego doszło, że lord rozwiązuje zagadki kryminalne, autorka przemyca w zamieszczonej na końcu powieści biografii Petera Wimseya autorstwa jego wuja, Paula Austina Delagardie.  Nie omijajcie tego, to fascynujący dokument!

sobota, 11 czerwca 2022

"Uratuj mnie" Guillaume Musso - audiobook


 Musso nie jest taki zły. Jednak w przypadku "Uratuj mnie", w  połączeniu z kiepską lektorką, wypadł  bardzo blado.

Sam, lekarz i wdowiec, poznaje Juliette  i zakochuje się w niej (z wzajemnością). Tyle że nie mogą być ze sobą, bo Juliette, niespełniona aktorka, wraca z Nowego Jorku do  Paryża, wiza i perspektywy jej się właśnie skończyły. Kobieta wsiada do samolotu, a ten spektakularnie rozpada się w powietrzu na kawałki. To nie  koniec historii, to dopiero początek, do Sama zgłasza się wysłannik Drugiej  Strony, powikłania się mnożą, mnogość zawijasów fabularnych mnie ukontentowała. Niestety autor przesłodził  zakończenie, chcąc za wszelką cenę przekonać czytelników, że szczęśliwych happy endów nigdy za wiele. 

wtorek, 7 czerwca 2022

"Dziunia, ale dama. Opowieść o Hance Bielickiej" Katarzyna Droga

 


Hanka Bielicka - świetna aktorka komediowa.  Znana wielu, no, może młodzieży nie, ale moje pokolenie z pewnością ją zna i  lubi. Spodziewałam się biografii, a dostałam bardzo barwną, żywą i kwiecistą opowieść o życiu tej fantastycznej babki. 

To historia dobrze osadzona w czasie i rzetelnie opisana. Wiemy, dlaczego i gdzie uciekali rodzice Hanki jeszcze przed jej narodzeniem (przed Niemcami na wschód, w 1915 roku) i jak to się stało, że Hanna urodziła się na  Ukrainie.  Po trzech latach znów musieli uciekać, tym razem przed rewolucją w Rosji - szczęśliwie rodzinie Bielickich udało się dotrzeć do rodzinnej Łomży i tam osiąść.

niedziela, 5 czerwca 2022

"Emma i Wioletta. Pierwsze wątpliwości" tom 2, Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum


 Emma i Wioletta to siostry, obie zafascynowane tańcem. W pierwszym tomie cyklu ich drogi niespodziewanie się rozeszły, Emma zrezygnowała ze szkoły tańca i z marzeń o byciu tancerką klasyczną, Wioletta twardo trzyma  się tego planu. 

Tom drugi to dwie opowieści prowadzone równolegle: o tym, jak Wioletta radzi sobie w szkole baletowej oraz o tym, jak Emmie idzie na nowej drodze życia. Wiola przeżywa pierwsze kryzysy i załamania, chce odejść ze szkoły, choć wiele osób (rodzice, pedagog,  starsi uczniowie) odradza jej pochopne działania. Znajdują się jednak tacy (a raczej takie),  którym odejście Wioletty byłoby na rękę, zwłaszcza że dziewczynka została zakwalifikowana do jednej z głównych ról w pokazie "Dziadka do orzechów". Z kolei Emma próbuje odnaleźć się wśród koleżanek i kolegów w nowej szkole oraz próbuje odnaleźć własny styl tańca, by móc występować w grupie hip-hopowej.

piątek, 3 czerwca 2022

"Umierając, żyjemy" Robert Silverberg


To książka z serii "Wehikuł czasu" Rebisu. Serię cenię za fantastyczną różnorodność: są w niej loty kosmiczne, grzebanie w mózgu, wybuchy nuklearne i wędrówki w czasie. Każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Tym razem Robert Silverberg zabiera nas w podróż po ludzkim umyśle, kreśląc postać człowieka, który potrafił czytać innym ludziom w myślach. Pamiętacie film z Melem Gibsonem "Czego pragną kobiety?" i jego zmagania z tym tematem? To była leciutka komedyjka, ale pewne kwestie były zbieżne, na przykład oszołomienie napływem zbyt dużej liczby bodźców.

Bohater Silverberga, David  Selig, w przeciwieństwie do filmowego Gibsona, jest jednak postacią tragiczną, nie komiczną. Facet nie bardzo wie, co zrobić z darem, który mu przypadł  w udziale. Najpierw próbuje wykorzystać go do własnych korzyści. O ile w dzieciństwie to zrozumiałe, to dalej wygląda już średnio, mu się to udaje, a trochę nie - ponieważ odpuszcza, ponieważ nie  bardzo wie, co dalej, ponieważ jest przeciętniakiem i tyle.

czwartek, 2 czerwca 2022

[Gra planszowa] Nowa Gwinea


Gra planszowa o pięknej oprawie graficznej! Twórcą gry jest Grzegorz Rejchtman, twórca "Papui" (ciepło  przyjętej przez moje dzieci), także pięknej  wizualnie.

Garść danych:

- gra dla 1-4 graczy,
- od 8-108 lat,
- rozgrywka trwa 25 minut,
- możliwe modyfikacje rozgrywki.

sobota, 28 maja 2022

"Spacerujący z książkami" Carsten Henn


 Książki o książkach to coś, co tygryski lubią najbardziej, a "Spacerujący z książkami" to crème de la crème  tego gatunku. 

Tytułowym spacerującym jest Carl Kollhoff, księgarz właściwie już na emeryturze, ale wciąż tak związany z pracą, że codziennie przychodzi do księgarni, po czym pakuje zamówienia i rusza w obchód.  Zajmuje się bowiem dostawami bezpośredni odo klientów. Niektórzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą przyjść do księgarni i zamawiają w ten  sposób  książki. Właściwie taką rolę spełnia też kurier, rzecz w tym, że z Carlem można porozmawiać o książkach. 

wtorek, 24 maja 2022

"Kroniki dyplomatyczne" Abel Lanzac, Christophe Blain


 Żadnej recenzji tu nie będzie, tylko parę wrażeń z lektury. "Kroniki dyplomatyczne" kupiłam  daaawno temu, miałam  ze dwa podejścia, jakoś mi  nie szło.  Teraz już wiem, co mi nie pasowało. Polityka. POLITYKA.

Komiks jest zapchany polityką i dyplomacją po czubek nosa. Od środka (oczami nowo przyjętego dyplomaty, a raczej speca od pisania przemówień i informacji), od kuchni, nie to, co widzimy w tv czy czytamy na stronach portali informacyjnych 

Czacha dymi.

To jest jakieś szaleństwo, bzdurne pomysły, przepisywanie przemówień w nieskończoność, podkładanie sobie nóg, kopanie dołków, delegacje, owacje, minister wizjoner, w tle szara eminencja gasząca pożary, brak życia rodzinnego. Koszmar jakiś, obłęd, nierozwiązywalny supeł.

Komiks przeczytałam, jest świetny, ale nie chcę do  niego wracać, wystawiłam na sprzedaż


"Kroniki dyplomatyczne", scenariusz Abel Lanzac, rysunki Christophe Blain, tłumaczenie Krzysztof Umiński, Timof i cisi wspólnicy, Warszawa 2015.

środa, 18 maja 2022

"Hypatia. Prawda w matematyce" Jordi Bayarri, Dani Seijas


 Seria "Najwybitniejsi naukowcy" Egmontu, przeznaczona dla dzieci, bardzo ciekawie się rozwija. Po takich sławach jak Arystoteles, Einstein czy Skłodowska-Curie pojawiła się Hypatia, postać mniej znana, a z pewnością zasługująca na większą rozpoznawalność.

Hypatia z Aleksandrii żyła na przełomie wieków IV i V naszej ery. Miłość do nauki przekazał jej ojciec, matematyk i astronom, Teon. Ona także zajmowała się tylko dziedzinami, ale znamy ją przede wszystkim z osiągnięć filozoficznych. W czasach Hypatii filozofia to była  ogromna, różnorodna  przestrzeń,  w której  dyskutowano o  wszystkim: matematyce, logice,  botanice, astronomii, geografii. 

poniedziałek, 16 maja 2022

"Morderstwa w Suffolk" Anthony Horowitz


 Drugi kryminał Anthony'ego  Horowitza, w którym pierwsze skrzypce gra Susan Ryeland. Tym razem  nie mogę o  niej napisać "redaktorka", bo redaktorką w wydawnictwie już nie jest, a jak do tego doszło, można dowiedzieć się z książki "Morderstwa w Somerset",  którą szczerze polecam.

Susan mieszka teraz wraz z partnerem na małej greckiej wyspie, razem zajmują się prowadzeniem hotelu o wdzięcznej nazwie Polydorus (to imię najmłodszego syna króla Priama z Troi). Kobieta trochę to lubi, a trochę ją wykańczają awarie, braki w zaopatrzeniu czy marudni, roszczeniowi klienci. Dlatego gdy pewne małżeństwo prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki zniknięcia ich córki, Susan zgadza się na ich propozycję (notabene dobrze płatną). Dlaczego wybrano właśnie ją?

środa, 11 maja 2022

[Notes] Animi zeszyty A5

 


Niedawno pisałam  o  kołonotatniku z tego wydawnictwa, a teraz chciałam przedstawić zeszyty o fantastycznych nadrukach na  okładkach.  Zeszyty są cienkie, znakomicie nadają się do celów szkolnych, a także jako szkicowniki. Tyle wstępu, przejdźmy do danych.

Dane techniczne

- format A5,
- ilość stron:  60 (30 kartek),
- tekturowa okładka z kolorową grafiką,
- szycie na dwie zszywki,
- liniatura: kratka, gładki,
- z tyłu okładki miejsce na wpisanie danych.

poniedziałek, 9 maja 2022

"Morderstwa w Somerset" Anthony Horowitz


 Wow! Świetny kryminał i ogromnie się cieszę, że trafił w moje ręce. Czytałam  wcześniej "Moriarty'ego" i "Dom  Jedwabny" tego  autora i były to powieści całkiem niezłe,  ale miałam  zastrzeżenia i pewnie dlatego nie  miałam  ochoty sięgać po inne. Wystarczyło jednak jedno świetne spotkanie autorskie online (na Kawiarence Kryminalnej) z autorem, bym zmieniła zdanie. 

Główną bohaterką jest Susan Ryeland, z zawodu redaktorka w londyńskim wydawnictwie. Redaguje serię kryminałów o Atticusie Pündzie autorstwa Alana Conwaya. Właśnie dostała do ręki najnowszy, dziewiąty tom serii, pod tytułem "Morderstwa w Somerset" i z prawdziwą przyjemnością zabiera się do czytania. A ja razem  z nią. Tak, ponieważ cała (no...) ta powieść jest zamieszczona w książce  i byłaby naprawdę fascynująca, gdyby  nie to, że urywa się tuż przed zakończeniem. Jak babcię kocham, najgorzej nie poznać zakończenia kryminału!

czwartek, 5 maja 2022

"Podróż siódma" Muth - komiks na podstawie prozy Stanisława Lema


 Dobrze, że kupiłam i przeczytałam. Mam bowiem teraz wszystko, co lubię, w pigułce: Lem, Ijon Tichy, s-f, kosmos, komiks, humor i troszkę archaizmu. 

Cóż to za komiks w ogóle? Otóż, autor komiksu postanowił narysować powieść graficzną na podstawie "Podróży siódmej"  i napisał w tej sprawie do Stanisława Lema. Trochę mnie ta informacja zaskoczyła, Lem zmarł w 2006, toteż jakby nie liczyć, trochę mu zeszło z rysowaniem. Ale co tam, efekt jest wart czekania!

piątek, 29 kwietnia 2022

[Notes] Animi kołonotatnik biznesowy "Po prostu" - A5


 Animi to wydawnictwo oraz księgarnia, które ma w ofercie nie  tylko książki, ale również autorską kolekcję notatników! Zainteresowały mnie i dzięki uprzejmości wydawnictwa miałam okazję przetestować kilka z nich. Na początek coś grubszego, czyli kołonotatnik "Po prostu". Zapraszam!

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

"Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze" Edward Brooke-Hitching


 Na tę pozycję miałam chrapkę od dawna. Piszę to jako osoba, która ma na blogu oddzielny tag "książki o książkach" (polecam kliknąć) i uważa, że "Biblioteka szaleńca" jest dokładnie taką książką. To swoiste kompendium, opracowanie, album - obejmujące jakże szeroki temat kuriozalnych, niecodziennych wydań książkowych.

czwartek, 21 kwietnia 2022

"Ofiara 2117" Jussi Adler-Olsen


 Zaprawdę zaprawdę powiadam wam, że Jussi Adler-Olsen dał w tej książce czadu. W końcu, W KOŃCU! opisał historię Assada, którą starannie ukrywał od wielu lat. Bardzo na to czekałam.  Ale nie zaczynajmy od środka!

Młody hiszpański dziennikarz Joan Aiguader zaczyna  interesować się uchodźcami trafiającymi na cypryjskie plaże. Niektórzy z nich docierają martwi... Artykuł, jaki Joan napisze, odbije się szerokim echem na świecie, przysparzając mu sławy, pieniędzy i niewyobrażalnych cierpień. 

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

[Notes] Kolekcja notesów "piórowych"


 Przedstawiałam już notesy podróżnicze z mojej kolekcji, teraz czas na  notesy "piórowe", czyli wypuszczone w świat przez firmy znane przede wszystkich z produkcji piór wiecznych.  Ponieważ bardzo lubię pióra wieczne, to i  parę takich notesów się u mnie znalazło. 

 

NOTESY FIRM PIÓROWYCH

środa, 13 kwietnia 2022

"Śledztwa Enoli Holmes. 6. Metro Baker Street" Serena Blasco, Lucie Arnoux


 Mówisz "Holmes", myślisz "Sherlock". A niesłusznie, pomyśl też o Enoli! To siostra Holmesa i Mycrofta, wymyślona nie tak dawno temu  przez Nancy Springer.  O tej postaci napisano całą serię książek, na ich podstawie powstał komiks,  a  także film!  Rozumiem popularność, bo bardzo mi się ta rezolutna osóbka podoba. Ma  niewątpliwy talent detektywistyczny (to z pewnością geny), jest inteligentna i śmiała. Potrafi zręcznie wykorzystywać zasoby, jakie ma pod ręką, byle tylko przybliżyć się do rozwiązania zagadki.

niedziela, 10 kwietnia 2022

"Zew nocnego ptaka" Robert McCammon

 


Powątpiewanie - oto co poczułam, gdy przyszła do  mnie przesyłka z książką. Ogromna cegła (ponad 900 stron), którą z powątpiewaniem zważyłam w ręce, po czym z powątpiewaniem stwierdziłam, że nie wiem, kiedy to przeczytam. Jak się okazało, wystarczyło zacząć, po czym doprawdy, nie mogłam się oderwać. 

McCammon z właściwą sobie maestrią kunsztownie buduje świat powieści, po czym natychmiast zagarnia czytelnika do środka. Czasem nawet wbrew jego woli - wbrew mojej woli, muszę to wyraźnie napisać. Broniłam się zażarcie, nie chciałam  tam się znaleźć, w Ameryce roku 1699, pełnej brudu, niebezpieczeństw, błota i niesprawiedliwości. Nie chciałam czytać o świecie, gdzie można spłonąć na stosie za to, że się jest piękną kobietą czy zginąć dlatego, ponieważ jest się posiadaczem kamizelki przetykanej  złotem, na którą padło łapczywe spojrzenie rzezimieszka.  Ach, pamiętacie scenę z kamizelką z filmu "Atlas chmur"? Aż mnie zakłuło, gdy uświadomiłam sobie podobieństwo. 

sobota, 2 kwietnia 2022

"Emma i Wioletta. Marzenia" tom 1 - Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum


 Zobaczyłam okładkę i się zakochałam. Ach,  będzie o balecie,  ach, biorę dla Marianki (wciąż chodzi na zajęcia baletowe), ach,  biorę też dla siebie, bo rysunki śliczne. 

Przeczytałam i okazało się, że to nie jest  o balecie, a o czymś zupełnie  innym. Wioletta i Emma to siostry, pierwsza ma lat jedenaście,  druga druga jest nieco starsza, obie trenują taniec klasyczny, w czym mocno wspiera je matka. Obie też przystępują do egzaminu do szkoły tańca Opery Paryskiej. Nie zaspoileruję,  gdy zdradzę, że jedna z nich przechodzi ostre sito rywalizacji, a druga nie, bowiem właśnie na tym odrzuceniu, porażce jednej z sióstr zbudowana jest narracja tego komiksu.