środa, 19 maja 2021

[Gra planszowa] Papua!

 


Gra planszowa

Znacie grę planszową "Papua!"? Jeśli nie, zaraz wam ją krótko przybliżę. Gra dla 2-4 osób, wiek graczy 8-108 lat, czas trwania rozgrywki 25 minut. Gra ma trzy poziomy trudności, na razie wypróbowaliśmy jeden.

Zawartość pudełka:

 • Plansza punktacji, na której przesuwają się nasze pionki
 • Fikuśna kostka (cztery ścianki)
 • Kolorowe pionki w liczbie sztuk czterech
 • Żetony z punktami, osiem sztuk
 • Żetony wulkanów, cztery sztuki
 • Mosty w czterech kolorach (odpowiadające pionkom), 13 sztuk
 • Spinner
 • Dwustronne plansze zadań, sztuk 32

Sposób gry

Rozkładamy planszę punktacji, do planszy dopasowujemy żetony z punktami i ustawiamy pionki. Po przetasowaniu rozdajemy graczom po jednej planszy zadań  (ustalając wcześniej stopień trudności) i odpowiadające kolorowi pionka mostki. 

Jeden z graczy rzuca kostką, wyrzucony numer określa pomost, od którego należy zacząć budowanie mostu łączącego wszystkie wyspy. I gramy na czas. Kto pierwszy ułoży, woła "Papua!", reszta przerywa układanie i liczy sobie połączone mostami wyspy. Zwycięzca rundy bierze sobie jeden żeton z planszy. Rund jest tyle, co żetonów, czyli osiem. Potem  podliczamy punkty i wyłaniamy zwycięzcę, wskazane są słodkie upominki dla zwycięzcy. I graczy :)

Wrażenia

Na razie graliśmy w wersję podstawową i powiem, że ta bardzo dobrze się przyjęła. Mnie samej zajęło chwilę ogarnięcie, że mosty są DWUSTRONNE (mózg mam już chyba mało plastyczny) i można mocniej zakombinować z tymi połączeniami. No i miałam trudniej, bo dzieciom dawałam plansze zadań te łatwiejsze, a sobie trudniejsze. 

Osiem tur (tyle trwa cała rozgrywka) trwa istotnie około 20-30 minut, gracze nie zdążą się znudzić. 

Elementy są bardzo porządnie wykonane, tektura gruba, ładne kolory (nie krzyczące). Instrukcja przygotowana świetnie, ilustrowana, czytelna. Zaś mieniąca się brokatowo rybka na pudełku bardzo spodobała się mojej córce. 

Zdjęcia

Początek rozgrywki

Moja plansza

Kostka

Brokatowa rybka

Próbowaliśmy grać w plenerze ;)


Za możliwość przetestowania gry dziękuję wydawnictwu Egmont. Dodam jeszcze, że gra "Papua!" otrzymała nagrodę główną w konkursie  Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Brawo!


2 komentarze:

 1. Miałam okazję obserwować grające w tę grę dzieciaki. Zdecydowanie zdała egzamin. :)

  OdpowiedzUsuń