poniedziałek, 14 marca 2022

"Klub Detektywów" Jean Harambat

 


Zabawna opowieść komiksowo - detektywistyczna. Oto na  wyspę zamieszkaną przez ekscentrycznego milionera przybywa Klub Detektywów. Skład Klubu to sama śmietanka detektywów: Agatha Christie, John Dickson Carr, Dorothy L. Sayers, major A.E.W. Mason, "baronowa" Emma Orczy, ksiądz Ronald Knox oraz przewodniczący klubu - G. K. Chesterton. 

Osobistości zostały zaproszone, by móc zobaczyć i ocenić pierwszego na świecie robota detektywistycznego! Milioner czerpie przewrotną uciechę z tego, że robotem utrze nosa sławnym detektywom, niejako odbierając im zajęcie. Choć nie do końca, to  tylko rozwiązywanie zagadek, a nie pisanie książek o rozwiązywaniu zagadek.

Jeśli coś ma pójść źle, to pójdzie źle, jedna osoba ginie - czy robot zdoła rozwiązać zagadkę, jak do tego doszło? A jeśli nie on, to może ktoś z gości?

Zabawa kliszami i stereotypami, żarciki z autorów,  łamanie po kolei wszystkich złotych reguł powieści kryminalnych - oto czego możecie się spodziewać po tym komiksie. 


Frankońska klasyczna kreska, oszczędne, ale nigdy puste tła, dynamiczne kadry - czyta i ogląda się to, jakby się ptysia jadło. Mniam, mniam i  proszę, koniec, a przecież by się chciało jeszcze  troszkę więcej.  Miłośnicy kryminałów,  ubawicie się!


"Klub Detektywów" Jean Harambat, przekład Paweł  Łapiński, Marginesy, Warszawa, 2020.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz