sobota, 23 lutego 2019

"Wielka księga prawdziwych tropicieli" Adam Wajrak

Mało jest naprawdę ciekawych książek o przyrodzie (szeroko pojętej przyrodzie), takich kompleksowych i wszystkomających. Książka Wajraka do takich należy. Mnóstwo wiedzy, mnóstwo informacji, spora ilość zdjęć. "Wielka księga tropicieli" skierowana jest właściwie do młodzieży, ale każdy, młody czy stary, byle tylko był zainteresowany przyrodą, znajdzie tu coś dla siebie.

Książka podzielona jest na cztery działy, czyli cztery pory roku (jak "Chłopi", mspanc), ponieważ inaczej prowadzi się obserwacje zimą, inaczej latem. W każdej części znajdują się rozdziały omawiające konkretne obszary, na przykład rozlewiska Biebrzy, Morze Bałtyckie czy Puszcza Białowieska. Ta ostatnia jest chyba ulubioną puszczą autora.


Dla tych, którym daleko do miejsc, gdzie cywilizacja traci na znaczeniu, są inne propozycje. Można prowadzić obserwacje na przykład na podmokłych łąkach,  na plaży nadmorskiej, w sadzawkach czy bajorkach. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie! Albowiem dla osób mieszkających w mieście zamieszczono rozdziały "Wiosna w mieście", "Lato w mieście" i tak dalej. Mieszkając w mieście można spotkać sporo zwierząt - sama widziałam zające, jeże czy lisy w Piekarach Śląskich, dziki w Chorzowie, wiewiórki zaś i ptaki są wszędzie. Wystarczy tylko się rozejrzeć.

Dla mnie największym atutem tej książki jest szczerość. Adam Wajrak jest pasjonatem, kocha przyrodę i tę miłość widać na każdej stronie.

"Kiedy mieszkałem w Warszawie, uwielbiałem obserwować jerzyki."[s. 241]
"Gdy otworzyłem oczy, omal nie wrzasnąłem z radości. Tuż przede mną wielki, śliczny rudo-czarno-biały chomik napychał  się ziarnem." [s. 172]

Oprócz tego fantastyczne zdjęcia, ciekawostki, opisy, porady (jak rozmawiać z helikopterem albo jak pozbyć się kleszcza), historie z życia wzięte - tego jest mnóstwo. To przebogata książka! Dodatkowy punkt za tasiemkową zakładkę.

Polecam mocno wszystkim miłośnikom przyrody, małym i dużym!

Za możliwość zapoznania się z książką bardzo dziękuję wydawnictwu Agora.

"Wielka księga prawdziwych tropicieli" Adam Wajrak, Agora, Warszawa 2018. 

Wielka księga prawdziwych tropicieli [Adam Wajrak]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz