Nad poprzednią częścią wytrząsałam się mocno, bo lektor zupełnie mi nie odpowiadał. Druga część, czytana przez Leszka Wojtaszaka, ukoiła moje stargane nerwy.
Co dalej z naszymi bohaterami? Ci dobrzy bardzo się przejmują losami ojczyzny i biją się w jej obronie, ubolewając nieustannie nad królem, nie tym, co trzeba. Oprócz tego troszczą się o swój dobytek, rodzinę i służbę. Plony wszak trzeba zebrać, by mieć w zimie co jeść; spalony dwór trzeba odbudować, by mieć dach nad głową; dzieci trzeba wychowywać, by na starość były podporą. Ci źli, no cóż, spotyka ich to, na co zasłużyli.
W całej tej powieści przepięknie zarysowane są postaci kobiece. Zofia Niezgodzka, jej matka, pani cześnikowa oraz córka kasztelana, Cecylia de Lange. Każda z nich umie zadbać o siebie, ale każda w inny sposób. Cześnikowa zachowawczo, wszak to już babcia i wdowa. Chciałaby tylko widzieć swoją rodzinę w dobrym zdrowiu i dostatku, sądzi, że uległość wobec władzy zapewni im spokój. Zofia pojmuje to zupełnie inaczej: to kobieta, która umie patrzeć w przyszłość, ale swoje priorytety rozkłada po równo na miłość do ojczyzny i do rodziny. Cecylia to przykład niby wyżej stojącej w hierarchii arystokratycznej, ale jednocześnie takiej, która kompletnie nie umie tej przewagi wykorzystać. Kręci się tylko wokół siebie i swoich potrzeb, mota intrygi i łypie pożądliwie okiem na błyskotki.
Nie mogę tu nie wspomnieć o wątku trupy aktorskiej, przepiękne zapętlenie fabuły, zgrabne i jakże urocze: opowiadanie o tym, co zdarzyło się naprawdę, ale ubrane w szatki sztuki teatralnej, budzi ogromną ciekawość. Tyle, że zdarzeń z własnego podwórka ludzie nie umieją rozpoznać. A może nie chcą?
Sporo tu o życiu szlachty w owym czasie, plastycznie i bogato. Jeśli ktoś szuka książki, która sięga do historii państwa polskiego, śmiało może sięgać po "Fortunę i namiętności".
Lektor - ach, no po prostu lubię. Dykcja, tembr głosu, czytanie jak lektor, a nie jak aktor dubbingujący, mnie to wszystko odpowiada w stu procentach.
Za audiobooka dziękuję wydawnictwu Aleksandria!
"Fortuna i namiętności. Zemsta"Małgorzata Gutowska-Adamczyk, czyta Leszek Wojtaszak, Aleksandria, 2016.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz