środa, 1 marca 2017

"Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki" Bill WillinghamOgrane motywy, nic nowego pod słońcem, wciąż te same baśnie, tysiąc opowieści, które znamy. Po co więc w ogóle sięgać kolejny raz po to samo i przerabiać, przepisywać na nowo?
Ponieważ można. 
Zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi bawić się konwencją,  przerabiać klasykę, dopisywać nowe zakończenia baśniom i legendom. Znajdą się też tacy, którzy to będą czytać. Na przykład ja. Przeczytałam i przeoglądałam z przyjemnością.

Litery!!! Mniam!
Ramy komiksu są takie: przychodzi Królewna Śnieżka do sułtana i klaruje mu:
- Hej, sułtanie! Adwersarz nadciąga, pali i niszczy. Zewrzyjmy szeregi i stańemy się sojusznikami!
Na co sułtan:
- Hola hola! Żadne tam sojusze! Usiądź tu koło mnie, opowiedz mi coś miłego, a rano cię zetnę, albowiem mam taki kaprys.


Zupełnie jak gęś z prosięciem, prawda? Opowiedziała jednak Śnieżka to i owo sułtanowi: o tym jak królewna pocałowała żabę, a ta stała się księciem; o krasnoludkach, które nie były krasnoludkami tylko krasnalami przypominającymi gnomy; o sprytnym lisie; o tym, kim była Baba Jaga upieczona w piecu przez Jasia i Małgosię;  i jeszcze parę historii. Trzy lata tak opowiadała, bo ma dziewczyna gadane, aż w końcu Sułtan pękł i powiada:
- Dobrze już, dobrze, nie zetnę cię, bo równa z ciebie babka.
Na co ona:
-  A co z Adwersarzem?
- Nic kobieto, to nie moja bajka. No już, zmykaj!

Jaki z tego morał? Można się nagadać, urobić po łokcie, ale jak facet ma siano za uszami, to nic ci z tego nie przyjdzie. W wierszowanej  formie:
Gada Śnieżka do sułtana
A sułtan głuchy jak margaryna RamaRysunki. O, można się naoglądać. Rysowników bowiem jest sporo (pełna lista na dole notki), a każdy ma swój styl, kreskę i kolory. Jedni szkicują, drudzy malują obrazy. Jedni wolą jasne, pastelowe kolory, drudzy lubują się w mrocznych, zgaszonych barwach i jeszcze do tego ładują czarną ramkę, żeby nie było za wesoło. Mówiłam że jest i co czytać i co oglądać. Dziękuję Jankowi za pożyczkę, zacny z niego człowiek.

"Baśnie z 1001 nocy Królewny Śnieżki" scenariusz Bill Willingham, rysunki: Easo Andrews, Brian Bolland, John Bolton, Mark Buckingham, James Jean, Michael Wm. Kaluta, Derek Kirk Kim, Tara McPherson, Jill Thompson, Charles Vess, Mark Wheatley, Egmont Polska, Warszawa 2008.

2 komentarze:

  1. Przyznam, że komiks przyciągnął moją uwagę, ale jak już go miałam w swoich rękach, to nie do końca przypadł mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń