czwartek, 16 czerwca 2016

Żubr Pompik: "Tropy na śniegu" i " Zapach wiosny" Tomasz Samojlik


Tomasz Samojlik kojarzył mi się do tej pory tylko z komiksami. A tu proszę, książka dla dzieci (dwie właściwie). Napisana w bardzo sympatyczny sposób, a do tego pięknie zilustrowana przez pana Tomasza.

Pompik to małe żubrzątko, które pojawiło się w rodzinie żubrów jesienią, czyli nieco później niż inne małe żubrzątka, zwykle wiosenne. Sprytny zabieg: nieco wyalienowane zwierzątko więcej uwagi poświęca światu, który go otacza, niż rozbrykanym nie-całkiem-rówieśnikom.A co go otacza? Puszcza Białowieska! O niej opowiada Pompik, syn Pomruka i Porady - i tu od razu można wytłumaczyć dzieciom zasadę, jak nadaje się imiona żubrom*. Pompik właściwie nie opowiada, tylko odkrywa prawa rządzące lasem czy łąką. Wiele rzeczy objaśnia mu mama, ale przecież tak fajnie jest przekonać się samemu o tym, jak smakuje śnieg, dlaczego żubry nie lubią dżdżownic  i jak locha wychowuje swoje dzieci warchlaczki.
O tym (i o wielu jeszcze sprawach) można przeczytać w" Tropach na śniegu". Natomiast w "Zapachu wiosny" Pompik staje się, uwaga, Starszym Bratem! Na świecie pojawiła się bowiem mała Polinka, którą trzeba się opiekować i edukować.

Podoba mi się sposób opowiadania o puszczy i zwierzętach. Bez infantylizmu, rzeczowo, a jednocześnie na poziomie doskonale dopasowanym do małoletniego odbiorcy. Widzę tam zaa linijek i ilustracji szeroki uśmiech pana Tomasza.


Bardzo polecam, to takie pogodne i piękne książki dla dzieci, że trzeba polecać.

Dziękuję wydawnictwu Media  Rodzina za egzemplarze!
* - Każda sztuka żyjąca w hodowli zamkniętej otrzymuje numer rodowodowy (który nadaje redakcja Księgi) i imię (które wybiera hodowca). Imiona nadaje się w sposób umożliwiający identyfikację hodowli, w której poczęty został żubr. Pierwsze dwie litery imion są zarazem literami rozpoznawczymi hodowli.
Dla przykładu żubry, których imiona rozpoczynają się na:
PL - pochodzą z hodowli w Pszczynie i oboje rodzice mają imiona rozpoczynające się na PL (PLANET, PLISCH)
PO - pochodzą z innych ośrodków w Polsce (POMRUK, POPAS)
KA - zostały odłowione ze stada wolnościowego i włączone do hodowli zamkniętej
PU - mają wszystkie osobniki linii nizinno-kaukaskiej
http://www.zubry.com/

Żubr Pompik: "Tropy na śniegu" i " Zapach wiosny" Tomasz Samojlik, Media Rodzina, Poznań, 2016.

2 komentarze:

  1. Chętnie poznam tego uroczego Żubra! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja będę wypatrywać kolejnych książek - może pojawi się coś o lecie i jesieni...

      Usuń