czwartek, 22 grudnia 2011

"Lokomotywa" Julian Tuwim - no to się porobiło.


Dostałam z wydawnictwa Wilga książeczki dziecięce - wyciągnęłam na razie dwie, jedna o samochodziku wyścigowym, a druga to właśnie "Lokomotywa" Tuwima. Rzecz znana, można by powiedzieć, do obrzydliwości.

No i się porobiło. Czytam "Lokomotywę" Krzysiowi na dobranoc, pięknie artykułując słówka i stopniując tempo zgodnie z rozpędzaniem się lokomotywy na torach. Kończę, zamykam książeczkę, po czym dziecię moje wydaje z siebie coś w rodzaju "jeście!". Oho.
Dla upewnienia się zadaję kilka kontrolnych pytań w rodzaju "jeszcze raz?", "od początku?" czy "czytać?", na każde dostaję radosną odpowiedź "ta!".

No to czytam jeszcze raz. Odrobinę wolniej (nie rozpędzam tak tej lokomotywy), żeby na dłużej starczyło. Kończę. Co słyszę? No oczywiście - "jeście!"

Czytam jeszcze raz. Wolniej. Ratunku. Nadchodzi ratunek w postaci męża, ja jestem od czytania, on od usypiania, mam prawo doczytać do końca strony i zamknąć książeczkę ze stanowczym "koniec, dobranoc, dawaj buziaka".
Ech, nawet nie ma szans, że nasz egzemplarz zedrze się od ciągłego czytania, bo to twarde, sztywne, kartonowe strony. Nie do zdarcia.

A pamiętacie wspaniałe wykonanie "Lokomotywy" przez Olbrychskiego, Pszoniaka i Fronczewskiego? Odszukałam. Cudo:

Bardzo serdecznie dziękuję za książeczkę wydawnictwu Wilga!

 "Lokomotywa" Julian Tuwim, ilustrowała Magdalena Kozieł-Nowak, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2010.

Lokomotywa [Julian Tuwim]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

14 komentarzy:

 1. To sie zeczywiście porobiło. Moje zdolności interpretacyjne sa na szczęście słabsze, bo nikt mnie Lokomotywą nei katował:).
  Pozdrowienia, Zdrowych i Wesołych:).

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomyślałam, że gdybyś tak odstawiła taką scenkę, jak panowie Olbrychski, Pszoniak i Fronczewski z mężem i kimś trzecim do pomocy to Krzysiu oszalałby z radości. Moi siostrzeńcy też lubili słuchać lokomotywę, ale po trzecim razie dawali mi spokój. Czyli miałam szczęście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też czytam swojemu synkowi Lokomotywę i inne wierszyki, ale on jeszcze nie dorósł do żądania "jeście" :) Niedługo pewnie będę przeżywać podobne sytuacje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wypożyczyłam z biblioteki (Władek ma własną kartę) takie starsze wydanie - razem z Ptasim radiem i Rzepką; czytaliśmy Lokomotywę w nieskończoność! Poluję na to wydanie, bo się dziecku spodobały ilustracje.
  Dostaliśmy również odpowiedź na Lokomotywę; książeczkę o nowoczesnym pociągu nawiązującą do Tuwima. Niezła, ale Tuwim lepszy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe wykonanie Lokomotywy. Nie znałam go.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lokomotywa to chyba najlepszy dziecięcy wierszyk wszech czasów! Do obrzydliwości? Nigdy! Ja synkowi też już czytam (synek ma 4 miesiące) :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas też Lokomotywa i Rzepka miały swój czas ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Lokomotywa, Rzepka, Kaczka Dziwaczka - wszystkie okazały się hitem u moich siostrzeńców ;)
  A Lokomotywa w wykonaniu trio - rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A TU wersja dla dorosłych. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne! Pierwszy raz to widzę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne, choć dla mnie klasyką jest wykonanie Kwiatkowskiej. A.

  OdpowiedzUsuń