wtorek, 1 maja 2018

"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" Justyna Styszyńska, Michał Koziński


Mam ostatnio farta do ciekawych książek dla dzieci, które opowiadają o górach. "Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" to książeczka poświęcona w całości zwierzętom występującym w Tatrach. Z tyłu jest dopisek, że książka powstała we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, to dobrze rokuje!
Ciekawa jest struktura książki. Od czego byście zaczęli? Ja od jakiegoś wstępu o górach, tak mi się wydaje. A autorka zaczęła od obrazków przedstawiających zwierzęta w górach: pasących się, wskakujących na skały czy patrzących prosto na czytelnika, jakby ktoś je przyłapał w obiektywie fotografa.  Dopiero gdy napatrzymy się już na kozice, świstaki czy rysie, przechodzimy do objaśnień, czym jest szczyt, przełęcz czy jezioro górskie. Następne strony przeznaczone są dla zwierząt, a jest ich naprawdę sporo. Kozica, świstak, orzeł, latające, skaczące czy kopiące norki. Każde zwierzątko jest opisane i narysowane na jednej stronie, a druga strona jest przewidziana na zabawę: mamy głowę zwierzaka i trzeba do niej dokleić brakujące oczy, uszy lub rogi.
Na końcu książki jest kilka stron z górskim krajobrazem, na który można ponaklejać sylwetki całych zwierząt. Arkusze z foliowymi naklejkami dołączone są po krajobrazach. To, że są foliowe, to super: widać przez nie tło, no i można je odkleić i przykleić ponownie.


Ciekawe są rysunki, czyli technika ich robienia. Nie bardzo się znam, ale są intrygujące. Nietypowa jest też oprawa książki. Wydawnictwo zrezygnowało z tradycyjnego klejenia i oprawiło książkę na spirali. W zeszytach nie bardzo to lubię, ale tu sprawdziło się świetnie. Ułatwia to przeglądanie, klejenie, odklejanie i gwarantuje świetną zabawę. Następnego dnia po otrzymaniu książki moje młodsze dziecko wzięło ją pod pachę i zaniosło do przedszkola, żeby pobawić się z przyjaciółkami. Efektem dziecięcych starań były "żarciki", czyli na przykład latający niedźwiedź czy pomurnik siedzący na zadku kozicy schowanej w lesie. 


Opis i rysunek świstaka
A to strona, gdzie można ponaklejać naklejki na głowę świstaka
"Żarcik" - biedna kozica musi sporo udźwignąć ;)
Strona z naklejkami

Ciekawostką jest to, że na stronie okładce jest nazwisko twórczyni ilustracji, myślałam, że ona jest autorką całości książki, łącznie z tekstem, a dopiero ze strony wydawcy dowiedziałam się, że tekst napisał ktoś inny. 


Książka zrecenzowana dzięki współpracy Śląskich Blogerów Książkowych z Wydawnictwem Widnokrąg.

"Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy" , tekst Michał Koziński, ilustracje Justyna Styszyńska, Wydawnictwo Widnokrąg, Piaseczno 2018.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz