poniedziałek, 24 października 2022

"Koniec wieczności" Isaac Asimov

 


Andrew Harlan żyje poza czasem, a właściwie w samym  jego środku. Pochodzi z 95 wieku, jego baza jest w 575 Stuleciu, podróżuje zaś do wieków liczonych w tysiącach. Andrew Harlan jest Wiecznościowcem, Technikiem, który w różnych miejscach w czasie, na podstawie obserwacji i wyliczeń  innych Wiecznościowców (takich jak Biograf,  Socjolog, Obserwator, Edukator, Kalkulator czy Statystyk) dokonuje MPZ (Minimum Potrzebnych Zmian) potrzebnych do MPO (Maksymalnie Pożądana Odpowiedź) prowadzącej do ZR (Zmiany Rzeczywistości).

Słowem - Harlan naprawia świat (czego świat nawet nie zauważa). Jest w tym znakomity: chłodny, szybko reagujący, beznamiętny. Perfekcjonista.

Znienacka jego poukładane życie burzą dwa wydarzenia.  Pierwsze to poznanie kobiety, Noÿs Lambent (kobiety to rzadkość wśród Wiecznościowców). Drugim jest podjęcie się szkolenia Nowicjusza w bazie, Brinsleya Sheridana Coopera, z 78 stulecia. Pierwsze powoduje, że mężczyzna jest w stanie zniszczyć Wieczność, byle tylko być z Noÿs, jedyną realną dla  niego częścią jego życia.  Drugie uświadamia mu, że  ma narzędzia, by to skutecznie zrobić. Tylko że Noÿs nie do  końca jest tą, za którą ją uważał, kobietą z 482 stulecia, piękną i pełną blasku. Jest kimś, kto mu uświadamia, że jego praca, naprawianie świata nie  ma sensu,  a Wieczność jest niepotrzebna.

Trochę streściłam zamiast zrecenzować, ale z Asimovem nie jest łatwo. To znaczy jemu jest łatwo, mrugnie  powieką i już jesteśmy przeniesieni w jakąś nieprawdopodobną  przyszłość, niby bardzo rozwiniętą technologicznie, a jednocześnie zbiurokratyzowaną. Jednostka kontra system, który tylko chce naszego dobra - to zagadnienie stare jak świat, ale u Asimova nabiera niezwykłego rozmachu. Nie da się zadać sobie pytania: czy nasza cywilizacja, która przecież tak bardzo ułatwia nam życie i naprawia świat, nie odebrała nam zbyt wiele?

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Rebis


"Koniec wieczności" Isaac Asimov, przełożył Adam Kaska, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2022, seria Wehikuł czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz