poniedziałek, 25 września 2023

"Agla. Alef" Radek Rak


 Przeczytana w ramach akcji "Zew Zajda". I jak to dobrze, że ta akcja jest! Dzięki niej przeczytałam "Alef" wcześniej niż później.

"Agla.  Alef" - tom pierwszy historii o Sofji Kluk, dziewczynie z uniwersytetu, córce naukowca. Uniwersyteckie miasto to takie, gdzie na Brackiej pada deszcz,  są Planty, Rynek Główny i  Collegium Maius. Jednak  to nie Kraków! To inny świat, z magami, czarodziejkami, goblinami. I jednocześnie z Carem, Urzędem Bezpieczeństwa (przed którym wszyscy drżą), z rakami, istnienie których trudno sobie zdefiniować, z Cheremem, czyli dzielnicą Jomów... Ach, Galicja!

Sofja. Ileż jej się przydarza! Najpierw wyjazd ojca na wyprawę badawczą (z Maeterlickiem!) i brak perspektyw na jego powrót, potem nauki pobierane u magistry Mai Ułudy i jej towarzyszki,  niebieskowłosej Ektene).  Dalej już nie jest różowo, Sofja musi mocno walczyć o przetrwanie w świecie,  który nagle stał się mało przyjazny. A ja nie mogłam  oderwać się od czytania o tym, co przytrafia się tej silnej  dziewczynie.

Radek Rak ma dar opowiadania o niezwykłych rzeczach tak, jakby to była najnaturalniejsza sprawa pod słońcem. Choćby te raki.  Raki są rakami, ale są duże, mogą być w związkach z ludźmi i budzą mieszane uczucia. Sama nie wiem. 

Albo Harum, przyjaciel Sofji, Jom. Jego wywody na temat tego, co jest właściwe, dobre, co jego bóg mówi o różnych aspektach życia, a co sam  uważa - istne arcydzieło!

"- Jak wspaniale Jomowie potrafią żonglować słowami i wszystko wybielać.
- Prawda? Na  początku było słowo,  a skoro słowo było u Boga i Bogiem było słowo, to człowiek zanurzając się w słowo po uszy, może za jego  mocą wybieleć jak baranek". [s.173]
Toteż wiecie: jeśli chcecie poczytać o miłości,  rewolucji, o przyjaźni prawdziwej,  o dojrzewaniu i umacnianiu się wewnętrznym  młodej osoby, o magii - to proszę bardzo, sięgajcie po "Aglę. Alef" Radka Raka. 

Tak, Zajdel zdobyty.
 
"Agla. Alef" Radek Rak, Powergraph,  Warszawa 2022.

2 komentarze:

  1. Potwierdzam, zgadzam się i popieram. A na półce czeka już tom drugi!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już przeczytałam tom drugi! (jupi, jupi, jupi) - genialny jak i pierwszy.

      Usuń