środa, 6 września 2023

"Empuzjon" Olga Tokarczuk


 Ta powieść dostała nominację do Nagrody Zajdla, a ponieważ jestem  uczestnikiem akcji Zewu Zajdla, musiała znaleźć się na mojej liście "must read". 

Do górskiego uzdrowiska przyjeżdża chory na płuca młody człowiek. Dostaje pokój w pensjonacie, bada się u lekarza, regularnie chodzi na przepisane zabiegi oraz dyskutuje z podobnymi sobie mieszkańcami pensjonatu. Gdy ma ich dość, chodzi na długie spacery po okolicy. Chętnie wyprawia się też w góry, a podczas jednej z takich wycieczek odkrywa w lesie niezwykłą (choć niekomunikatywną) postać. 

Ta senna, snująca się niespiesznie opowieść nieco nabiera barw, gdy jedna z kobiet w wiosce umiera, a jeszcze bardziej, gdy w wiosce dzieje się niespodziewane.

Przepięknie napisana powieść, oniryczna, nostalgiczna, z podskórnym niepokojem, osadzona mocno w naszej historii i geografii. Przyjemność dla oczu, przyjemność dla umysłu. Jednak choć niewątpliwie zawiera elementy fantastyki, to nie pasuje mi do Nagrody Zajdla. 


"Empuzjon" Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie 2022.

2 komentarze:

  1. Już od dawna mam tę książkę na półce i jakoś do tej pory nie było mi z nią po drodze. Mam jednak nadzieję, że w końcu się za nią zabiorę.

    OdpowiedzUsuń