piątek, 28 listopada 2014

"Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania ziemi 2" - czyli jak z licznych błędów uczynić zaletę


To komiks wydany przez Fundację Nasza Ziemia - celem jest uświadomienie ekologiczne dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To już druga część, pierwszej niestety nie znamy, a szkoda, bo druga jest kontynuacją przygód trójki młodych bohaterów.
Zapewne w pierwszej części jest wyjaśnione, skąd przyjaciele wzięli tajemniczy artefakt pozwalający na podróże w czasie. Chętnie bym się tego dowiedziała.

A  w tym tomie dzieci spotykają się po wakacjach i nie tracąc czasu, przenoszą się do Egiptu. Potem (czyli w następnym rozdziale) na rybacki kuter, następnie do Miasta Małp w dżungli, odwiedzają też epokę kamienia łupanego... Tak sobie skaczą, ale każdy skok poprzedzony jest scenką w domu czy szkole - to ma się ładnie ze sobą łączyć i łączy.

O czym się dowiedzą dzieciaki z tegoż komiksu? Sporo tego: gospodarka odpadami, świadome rybołówstwo, odpowiedzialna turystyka, melioracja gruntów... jak widać, ekologia nie polega tylko na tym nieszczęsnym i wszędzie widocznym segregowaniu śmieci. To coś więcej.

Komiks jest dla dzieci i ma język dostosowany do dzieci. No, tyle że dla dzieci szkolnych, moje to jeszcze przedszkolne, ale co trudniejsze rzeczy wyjaśniałam na bieżąco. Mam nadzieję, że choćby strzępki wiedzy ekologicznej się uchowają, zresztą za jakiś czas zrobimy powtórkę. Będzie ok.

W publikacji namnożyło się literówek, jest ich naprawdę sporo i w normalnych okolicznościach byłabym zła. Ale Wydawnictwo zrobiło rzecz arcyfajną: erratę. Ale nie taką zwyczajną, jak za dawnych lat, kiedy to wklejano szarą karteczkę z rubrykami "strona, jest, powinno być". To kartka na papierze przylepnym, z wydrukowanymi poprawnymi dymkami i krótką instrukcją: odlep dymek opisany numerem strony, odszukaj stronę, odszukaj dymek, nalep poprawny dymek. Krzyś miał przy tym odlepianiu, szukaniu i nalepianiu masę uciechy. Errata na medal, tak trzymać!


Bardzo dziękuję Fundacji za egzemplarz, co prawda były darmowo rozsyłane, ale tylko do instytucji typu szkoły, biblioteki  - toteż bardzo dziękuję jako osoba prywatna."Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania ziemi 2" Scenariusz: Rafał Skarżycki, rysunki: Karol Kalinowski, Fundacja Nasza Ziemia, 2014.

4 komentarze:

 1. Świetny pomysł z tą erratą. Może kogoś zainspiruje? Jestem przekonana, że dzieciaki będą wracały do tej pozycji. Teraz pooglądają ilustracje, a z czasem same sobie poczytają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, bardzo bym chciała. Bo jak widać - można przejrzeć i wyłapać błędy. I się nimi zająć. Nie w każdej książce tak jest.

   Usuń
 2. W imieniu Fundacji chylimy czoła za ciepłe słowa i polecamy się na przyszłość! :) Moc serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny :) Stronę Fundacji odwiedzam co jakiś czas :)

   Usuń