piątek, 27 sierpnia 2021

"Krawiec" Magdalena Szydeł


 "Krawiec" to taki nieoczywisty kryminał, do którego na początku miałam same zastrzeżenia. A to do głównej bohaterki, która nie ma żadnych formalnych kompetencji do prowadzenia dochodzenia, a się za to bierze. To znów do kompletnie niewiarygodnego początku powieści. Kolejne zastrzeżenie (przyznaję, mało merytoryczne) - debiut. Często debiuty mnie rozczarowywały, niestety.  Cóż więc miałam z lektury?

Otóż, mimo wyżej wymienionych obiekcji, nie potrafiłam oderwać się od lektury. W poznańskiej kamienicy ginie kobieta, zamordowana w okrutny sposób. Dziwne to, ale o zbrodni szybciej dowiaduje się redakcja jednej z poznańskich gazet, niż policja, szybciej też wysyła na miejsce zbrodni swoich ludzi. Alicja Rucka, redaktorka, wraz z Mikołajem Zimnym ogląda dokładnie zwłoki i ich otoczenie, robi mnóstwo zdjęć i wywija się zręcznie policji. Mało wiarygodne, prawda? Ale interesujące, tak jak i to, że Alicja podejmuje rękawicę i bierze się ostro za śledztwo, ba, nawet doprowadza do aresztowania podejrzanego o to zabójstwo.

Następnie wyjeżdża do Katowic, bo tam prowadzą pewne tropy (oraz niejasne osobiste konfiguracje rodzinne dziennikarki). Nikiszowiec - tam się udaje, szukając informacji o obrazach, które wisiały w mieszkaniu denatki, tam poznaje ludzi, którzy opowiadają jej o wydarzeniach sprzed wielu lat (uwielbiam takie historyczne wstawki), tam wreszcie udaje jej się połączyć pewne wątki i fakty. 

Nie ulega wątpliwości, że wpadnie na rozwiązanie zagadki (w przeciwieństwie do policji, której jakby prawie nie było), bo przecież zło musi zostać ukarane, a sprawca ujęty.

Dziwny to kryminał,  nietypowy. Nonszalancki. Zupełnie jakby autorka powiedziała sobie, że nie będzie się silić na hiperpoprawność, trzymanie się reguł, wytycznych. Ona napisze coś po swojemu, od siebie, tak, jak jej w duszy gra.  Wyszła z tego zaskakująca książka, którą czyta się z zainteresowaniem. Książka została objęta przez Śląskich Blogerów Książkowych patronatem medialnym. Zapraszam do przeczytania wywiadu z autorką, dostępnego na stronie silesiaczyta.pl:

Wywiad z Magdaleną Szydeł, autorką książki "Krawiec". 

 "Krawiec" Magdalena Szydeł, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław, 2021.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz