wtorek, 8 sierpnia 2023

"Kopernik. Centrum wszechświata" Jordi Bayarri, Dani Seijas


 
To niewielki komiks, ale zawierający wszystkie znane nam wiadomości o Mikołaju Koperniku. Dowiadujemy się, jak wyglądała jego rodzina, o przygarnięciu Mikołaja przez wuja, brata mamy, o studiach we Włoszech. Tam, w słonecznej Italii, prawo kanoniczne przestało  mu wystarczać i zainteresował się astronomią. Tam  też studiował medycynę. 

Jako doktor prawa i medycyny wrócił do Fromborka, gdzie pracował, jednocześnie prowadząc badania astronomiczne. Idea helicentryzmu była nowa dla wielu ówczesnych naukowców, dziś wiemy, że była przełomowa  i odkrywcza. 

Oprócz dziejów życia Kopernika w komiksie znajdziemy listę ważnych dla astronoma ludzi: rodzinę, nauczycieli, innych astronomów i  matematyków, uczniów Kopernika.


Rysunki są dedykowane dzieciom: w twarzach małe oczy, duże nosy i szeroki uśmiech. Kolory przygaszone, stonowane i spokojne. 

Bardzo polecam dzieciom lubiącym odkrycia, naukę i astronomię. 

Za możliwość przeczytania komiksu dziękuję wydawnictwu Egmont.

 "Kopernik. Centrum wszechświata", scenariusz i rysunki: Jordi Bayarri, kolory: Dani Seijas, tłumaczenie z hiszpańskiego: Agata Ostrowska, seria Najwybitniejsi Naukowcy, Story House Egmont,  Warszawa 2023.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz