środa, 20 grudnia 2023

"Fuga. Powieść polifoniczna" Magdalena Anna Sakowska


 Napisałam ten tekst o książce nominowanej do nagrody Zajdla wieki temu! I zapomniałam opublikować. Nie szkodzi. Na wstępie odeślę was do recenzji "Kołysanki", a właściwie tylko do  ostatniego akapitu, gdzie piszę, iż nie pasuje mi ta "Kołysanka" do  Zajdla. "Fuga" jest dla mnie zdecydowanie bardziej zajdlowa - bo są w niej idee, które sam Zajdel przedstawiał w swoich utworach. Obnażał kłamstwa i wypaczenia, punktował zniewolenie, dążył do prawdy. Autorka robi to samo! Wykorzystując znane motywy ("Igrzyska śmierci", "Hyperion") stworzyła powieść naprawdę interesującą. 

Gdzieś we wszechświecie jest planeta z białą trawą i czarnymi kwiatami,  których zapach wywołuje u ludzi silne halucynacje. Jeśli tam się pojawią, ich koszmary, ukryte lęki i traumy mogą przybrać realne kształty i pojawić się przed oczami. Na tej planecie, której współrzędne są pilnie strzeżoną tajemnicą, organizowane są zawody. Igrzyska gladiatorów,  współczesnych zdeterminowanych szaleńców,  walczących ze swoimi koszmarami i ze sobą nawzajem, byle tylko zdobyć nagrodę. Trofeum  jest nieco enigmatyczne, to mianowicie możliwość otrzymania w darze przeżycia tak idealnego, prawdziwego i przejmującego do szpiku kości, że warto się o to bić. Tak, Hyperion,  tak, Złota Kula Strugackich, po trzykroć tak. 

Ruszają więc te igrzyska, a my, czytelnicy, poznajemy je z kilku punktów widzenia, bo narrację prowadzą po kolei gladiatorzy. To Najemnik, Kobieta-Korpo, Księżniczka, Żonkoś i Mnich. Ich  zmagania transmitowane są do milionów widzów za pośrednictwem sieci, a widzowie, za pomocą lajków i  komentarzy,  mogą realnie  wpływać na to, co dzieje się na Arenie. 

I co, myślicie, że chodzi o to, kto wygra? Niby tak - bo jako rasowi  czytelnicy już składamy palce, by za Najemnika  trzymać kciuki - a jednak  nie do końca, bo tak naprawdę chodzi o prawdę,  o otworzenie oczu na to, co się z ludzkością dzieje. To jest już bardzo zajdlowe i jednocześnie bardzo smutne, że wciąż i wciąż ktoś nam musi oczy otwierać.  

"Fuga. Powieść polifoniczna" Magdalena Anna Sakowska, Empik Go, 2022.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz