poniedziałek, 26 września 2011

"Niespokojny człowiek" Henning Mankell. Koniec.


Mankell kończy cykl o Wallanderze. Smutno bardzo.

Ale zanim skończy, każe mu rozwiązać jeszcze jedną zagadkę. Tym razem śledztwa nie prowadzi komenda policji w Ystad, sprawa bowiem opiera się aż o stolicę, skąd pochodzą rodzice Hansa, partnera życiowego Lindy (córki Kurta Wallandera) i ojca jej dziecka.
Linda i Hans nie są małżeństwem, ale są ze sobą bardzo blisko, toteż naturalnym krokiem jest zapoznanie ze sobą ich rodziców. Mimo że Kurta i Luis oraz Håkana mało łączy (on - zwykły policjant, oni - ze szwedzkiej arystokracji), jakoś się dogadują.

A zaraz potem Håkan znika bez śladu. Niedługo po nim znika Luis. Kurt zaś, mimo iż formalnie śledztwo prowadzi policja ze Sztokholmu, czuje się w obowiązku pogrzebać przy tym tajemniczym zniknięciu.  Ohohoho, do jakich ciekawych rzeczy się dokopuje, naprawdę, byłam zdumiona! Przy tym z radością obserwuje, jak rośnie mu wnuczka, z rozpaczą przeżywa śmierć bardzo bliskiej mu osoby i z trwogą zauważa u siebie coraz częstsze zaniki pamięci.

Smutna to książka, bardzo smutna.

Niespokojny człowiek [Henning Mankell]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

6 komentarzy:

 1. Nie czytałem, a skoro smutna, bardzo smutna, to sam nie wiem...:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale on tak podobno kończy od kilku tomów...;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na szczęście cykl mam obczytany nieregularnie, parę dziur mi zostało, to jeszcze do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po serię Mankella sięgam co jakiś czas, zachowując chronologię przygód Wallandera. Na razie utknąłem na "Fałszywym tropie", więc jeszcze kilka tomów mi pozostało. Mam już kupione następne trzy, tzn. "Piątą kobietę", "O krok" i "Zaporę". Wiesz może jaka jest dalsza kolejność?

  OdpowiedzUsuń
 5. Tymoteuszu, po "Zaporze" jest właśnie wyżej wzmiankowany "Niespokojny człowiek", a dalej mamy jeszcze trzy pozycje, które są z serii Wallandera, ale chronologicznie uplasowane są gdzieś w początkach jego kariery policjanta. Sprawdź tutatj: http://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=2804 - te trzy nienumerowane tytuły to właśnie te.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki serdeczne za namiary! :)

  OdpowiedzUsuń