czwartek, 7 maja 2015

"Co czytali, kiedy byli mali?" Ewa Świerżewska, Jarosław Mikołajewski


Swego czasu zachwyciła mnie pozycja Barbary Łopieńskiej "Książki i ludzie". Książka ta zaglądała do mieszkań, szperała po regałach, przeglądała stosiki upchane pod stołami czy łóżkami.

Natomiast  "Co czytali..." szpera po wspomnieniach rozmówców i wyciąga z nich najwcześniejsze doświadczenia związane z książkami. Czyli: jak i dzięki komu nauczyli się czytać, po jakie tytuły sięgali najpierw, co wypożyczali z biblioteki.
A kto? Przepytano mnóstwo osób: Michał Rusinek, Andrzej Wajda, Krystyna Janda, Anna Czerwińska, Jacek Cygan.... razem dwudziestu czterech rozmówców!

Jak to się stało, że mimo tak wielu rozmów książka nie jest przegadana? To przez lekkość narracji, ot, żadne tam wykłady, a swobodne gawędziarstwo. Przepadam za takimi gawędami o książkach.

Uwaga! Lepiej nie czytać jej od deski do deski jednym ciągiem. Wydaje mi się, że więcej przyjemności dostarczy czytanie kawałek po kawałku, po dwie, trzy rozmowy. Wtedy można wśród lektur znanych ludzi odnaleźć te swoje z dzieciństwa, te dawno czytane i już zapomniane książki. Można przypomnieć sobie a to tytuł, a to okładkę, a to ilustracje.

Westchnąć, uśmiechnąć się i zadumać.

"Co czytali, kiedy byli mali?" rozmawiali Ewa Świerżewska, Jarosław Mikołajewski, Egmont, 2014.

4 komentarze:

 1. "Książki i ludzie" Łopieńskiej to książka, którą od dawna chcę kupić, bo czytałam dawno temu (i uwielbiam książki o książkach), ale albo nie mogę jej znaleźć, albo, jak znajdę, cena zwala z nóg. Cierpliwie czekam, może jakieś wydawnictwo wznowi tę pozycję.
  Chętnie przeczytałabym książkę, o której piszesz. Wszystkim, co "dotyka" pasji czytania, jestem bardzo zainteresowana:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, właśnie też zerkam od czasu do czadu na alledrogo i "Książki i ludzie" poszukiwana jest jak mało która. Chętnie też bym się zaopatrzyła.
   A ta wyżej jest chyba bardziej dostępna, chyba będzie w bibliotekach.

   Usuń
 2. Bardzo chodzi za mną ta książka. Teraz jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już Cię dopadnie, to nie uciekaj w popłochu ;)

   Usuń