środa, 29 listopada 2017

"Fortuna i namiętności. Klątwa" Małgorzata Gutowska-Adamczyk - audiobook


Powód, dla którego przeczytałam, a właściwie przesłuchałem tę książkę, jest dość niecodzienny. Wpadł mi kiedyś w ucho głos lektora Leszka Wojtaszaka, przepięknie czytającego "Pieśń łuków. Azincourt".  Zapragnęłam ponownie posłuchać pana Leszka i zaczęłam szukać nagranych przez niego audiobooków. Tak trafiłam na  powieść "Fortuna i namiętności. Zemsta", po czym zorientowałam się, że to druga część, której słuchanie bez znajomości części pierwszej mija się z celem. Toteż wysłuchałam "Klątwę" i... mam mieszane uczucia.


"Klątwa" jest powieścią historyczną, opisującą Rzeczpospolitą w czasach, gdy na króla właśnie wybrano Stanisława Leszczyńskiego, a zaraz potem królem ogłosił się też August III Sas, popierany przez Rosję.  Burzliwe to czasy, doskonałe tło dla powieści, na tym tle obserwujemy losy kilku rodzin szlacheckich, wokół których autorka splotła wątki powieści. 
 Z sympatią słuchałam o wdowie Zofii Niezgodzckiej, kobiecie mądrej i kochającej ojczyznę, o Kacprze Hadziewiczu, szlachcicu o gorącej głowie i równie gorącym sercu, nie brak też czarnych charakterów, jak choćby kasztelan Tadeusz Jandźwiłł panujący na zamku w Turowie czy jego sekretarz Strasz. Mnóstwo tam intryg, sporo polityki, są i ogniste romanse.

Najbardziej jednak podobali mi się bohaterowie, żywi, z krwi i kości, czujący, myślący, zmieniający się, zmieniający swoje poglądy pod wpływem zaistniałych wydarzeń. Ta książka żyje!

Źródło:
www.l-gwiazdy.pl
Jest też i minus  - lektor.
Mimo całej mojej wyrozumiałości nie potrafię uznać pana Kocięckiego za dobrego lektora. Czyta on bowiem z manierą "podziału na głosy", co w jego wydaniu było kompletnym nieporozumieniem. Wysokie tony przy kwestiach kobiecych, basy i barytony przy postaciach męskich, głos miejskiego kata wpadał już prawie w infradźwięki. To nie brzmiało dobrze
Niektórzy lektorzy potrafią subtelnie różnicować postacie głosem, pan Kocięcki tego nie potrafi i wychodzi mu coś groteskowego. Przyznaję, że byłam parę razy bliska myśli, by audiobooka porzucić i poszukać sobie wersji papierowej, ale zanim się taka napatoczyła, byłam już prawie przy końcu. Zniosłam to tylko dlatego, że w perspektywie miałam audiobooka z głosem pana Leszka. 

Książka znakomita, lektor zupełnie mi nie odpowiada, zupełnie!

Za możliwość zapoznania się z audiobookiem dziękuję wydawnictwu Aleksandria!


"Fortuna i namiętności. Klątwa" Małgorzata Gutowska-Adamczyk, czyta Fabian Kocięcki, Aleksandria, 2016.
Fortuna i namiętności. Klątwa [Małgorzata Gutowska-Adamczyk]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

2 komentarze:

  1. Jeszcze niedawno powieści historycznych (bez domieszki fantasy) skoncentrowanych na Polsce nie ukazywało się zbyt wiele. Może ten trend sprawi, że pojawi się coś wybitnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, na półce czekają już "Córki Wawelu" :)

      Usuń