poniedziałek, 6 listopada 2017

"Kamień" Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński


 Okazało się, że właśnie przeczytałam coś zupełnie dla mnie nowego, a mianowicie etno kryminał.  Cóż to jest? Na pytanie ogólne nie ogólne nie podejmuję się odpowiedzieć, na bardziej szczegółowe, czyli konkretnie o "Kamień", mogę.

"Kamień" jest kryminałem zagłębiającym się swoją akcją w świat, który przeciętnemu czytelnikowi nie jest znany. Świat Romów, czyli Cyganów, niechętnie dopuszcza do siebie obcych. Jest hermetyczny, spójny i obrosły takimi wielowiekowymi naleciałościami, że, prawdę mówiąc, mało kto ma ochotę go poznawać.Czasem jednak trzeba, bo w przypadku gdy obok obozowiska romskiego zostają znalezione zwłoki jasnowłosego chłopczyka, to mieszkańców tej osady trzeba przesłuchać. Policja średnio wypada w takich kontaktach, bo od razu automatycznie ustawia się na pozycji władzy, a Cyganie nie zwykli podlegać żadnej innej władzy oprócz własnej. Dlatego za rozmowy z Romami bierze się Anna Serafin, antropolog kultury, a policja bada wszelkie inne wątki.

Wypływa tu sprawa przestępczości w społeczności cygańskiej (w tym olbrzymią rolę odgrywa legendarny ojciec chrzestny), dalej kwestia szarlatana leczącego dzieci i dorosłych ze skutkiem śmiertelnym, wreszcie przemyt przez Polskę uchodźców. Nie brak też osobistych perypetii bohaterów. Pani doktor Anna ma problemy w swoim dość burzliwym związku, a drugi bohater, dziennikarz śledczy, szuka sposobu, by utrzymać się na szczycie popularności medialnej w społecznościach internetowych.

To książka bardzo dobrze napisana, pełna ciekawych obserwacji, z dynamiczną akcją. Wszystko na miejscu! Jednak na kolejne kryminały z tej serii się nie zdecyduję, nie mój typ. Wolę retro. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu!

"Kamień" Małgorzata Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2017.
Kamień [Małgorzata FUgiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE 

7 komentarzy:

 1. Kryminał etno? Bosz, co będzie dalej? Kryminał intergalaktyczny? :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Taki bym czytała. Nawet podrzuciłam kiedyś pomysł na taki Annie Kańtoch (konkurs był), ale to nie był intergalaktyczny, tylko kosmiczny i to taki jeszcze nie oderwany od ziemi. Ale i tak bym czytała.
   Etno nie. Jakoś nie iskrzy.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że choć to nie mój typ kryminału, to gdy już zaczęłam czytać, musiałam skończyć.

   Usuń
 3. Czy to etno ma jakiś rzeczywiste odzwierciedlenie w fabule czy to po prostu taka łatka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Qbusiu, uwielbiam Twoje dociekliwe pytania, wiesz? Mało się czuję kompetentna w nowym dla mnie podgatunku, więc się podparłam cytatem z polskiego radia:
   "- Człon "etno" odnosi się do całego pomysłu serii, żeby to były kryminały osadzone w miejscach, które są wyraziste i różnią się od tej standardowej Polski. Stąd Podhale w "Ślebodzie", Śląsk w "Piontku" i Sądecczyzna w "Kamieniu" - mówi Michał Kuźmiński, współautor etno-kryminałów. "
   Dla mnie jednak było bardziej widoczne skupienie się na Romach i ich obecności na Sądecczyźnie niż sama Sądecczyzna.

   Usuń
 4. Bardzo zachęcający opis, chyba zdecyduję się zagłębić w kamień :)

  OdpowiedzUsuń