poniedziałek, 22 kwietnia 2019

"Pucio - zabawy gestem i dźwiękiem", "Co robi Pucio?", puzzle Pucio

Ach, gdybyż te książeczki ukazały się parę lat wcześniej! Tak wzdycham, bo w ramach rehabilitacji słuchu i mowy bardzo intensywnie przerabiałam z Marianką takie właśnie ćwiczenia z języka.  Często gęsto wykonywałam do tego sama pomoce, drukując, wycinając i laminując. Nie mówię, że Pucio zastąpiłby to wszystko, bo nie, ale byłby dodatkową, bardzo atrakcyjną pomocą w procesie rehabilitacji słuchowej. "Pucio - zabawy gestem i dźwiękiem" to proste i zrozumiałe połączenie dźwięku z odpowiadającym mu symbolem graficznym (literą, sylabą, słowem). Aby uzyskać dobry efekt, trzeba zaangażować inne zmysły. Pukamy więc w kartkę, machamy ręką, biegamy z samolocikiem czy podskakujemy razem z dzieckiem. Gwarantuję, że to przynosi efekty!

Druga książeczka, czyli "Co robi Pucio?" to z kolei wstęp do czytania globalnego, a także ćwiczenia z rozumienia pytań. W przypadku dzieci niesłyszących to rozumienie wcale nie przychodzi samo z siebie, trzeba to wypracować. Trzeba powtarzać i pokazywać wciąż nowe obrazki (dbając, by dziecko się nie znudziło). Och, gdybym miała takiego Pucia wcześniej, byłby z pewnością mocno eksploatowany.

Jeszcze słówko o puzzlach. Można je wykorzystać w terapii dzieci z ORM (opóźniony rozwój mowy). Żeby było jasne - te książki i puzzle nadają się jak najbardziej dla dzieci zdrowych, można się świetnie nimi bawić uczyć przy ich pomocy, ale ponieważ mam większe oczekiwania i wymagania ze względu na niepełnosprawność Marianki, pod takim właśnie kątem na nie patrzę.


Puzzle 3w1 to trzy różne obrazki w jednym pudełku. Na obrazkach można ćwiczyć naprawdę sporo zagadnień: co robi, co robią, nad, pod, bliżej, dalej, w środku, na zewnątrz, lewo, prawo... co nam tylko wyobraźnia podpowie.

Drugie puzzle to najprościej rzecz biorąc, ćwiczenia kategoryzacji. Mamy pięć baz z Puciem  w różnych sytuacjach, do każdej bazy trzeba dopasować cztery pasujące elementy. Czy tylko kategoryzacja wchodzi w grę? Ależ nie! Patrzymy na śpiącego Pucia i pytamy "o kim śni Pucio?", "Czym bawi się Pucio?", "Z kim?" - i tak sobie ćwiczymy przypadki.


Pucio jest świetny. Doskonale przygotowany merytorycznie, a przy tym dający dużą swobodę. Dobry dla rodziców i dla terapeutów. Kochany przez dzieci! Brawo, szóstka! :)

Za możliwość pracy z Puciem dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia.

"Pucio - zabawy gestem i dźwiękiem", "Co robi Pucio?" Marta Galewska-Kustra, ilustracje Joanna Kłos, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz