czwartek, 9 września 2021

[Gra planszowa] Lama (3 gry w jednym pudełku)


 Wydawnictwo Egmont wypuściło w lipcu grę planszową Lama, którą przetestowałam na własnych dzieciach :) Autorem gry jest Reiner Knizia, ilustracje sporządzili: Rey Sommerkamp i Barbara Spelger. To gra rodzinna, dla 2-6 osób, wiek graczy 7-107 lat, czas trwania rozgrywki 20 min. Gra ma trzy warianty, graliśmy na razie w dwa. 

Zawartość pudełka

  • 62 karty o różnej punktacji (1-6) i karty Lamy
  • 76 karnych żetonów o punktacji 1, 10 i 20 pkt
  • 1 żeton Lamy Dramy
  • 3 kostki
  • 3 instrukcje do gier


Sposób gry

Pierwsza gra, podstawowa, to gra oparta wyłącznie na kartach. Rozdajemy uczestnikom po 6 kart, reszta ląduje w stosie, z którego można dobierać, jedna karta zaczyna rozgrywkę. Trzeba kłaść na nią swoje karty wg reguł opisanych w instrukcji, jeśli nie można położyć, to trzeba dobrać ze stosu lub spasować. Celem gry jest pozbycie się wszystkich kart z ręki, jeśli jakieś nam zostaną, dostajemy za nie punkty karne. Wygrywa ten, kto ma najmniej tych punktów.


Drugi sposób, jaki opanowaliśmy, to gra z kostkami. Także rozdaje się po 6 kart graczom, na stole rozkłada się szereg kart o punktacji od 1 do 6 plus karta Lamy. Rzucamy trzema kostkami i odkładamy ze swoich kart te, które udało się wyrzucić na kostkach. Jeśli się nie udało wyrzucić, do dobieramy z leżącego pośrodku szeregu. Tu także dążymy do pozbycia się wszystkich kart, bo jak nie, dostaniemy punkty karne. 


Wrażenia

To mega prosta gra, do ogarnięcia w jedną chwilę, a rozrywka gwarantowana. Na własne potrzeby wymyśliliśmy zasadę,  że kto zagrywa kartą Lamy, ten tańczy taniec Lamy (wedle własnych preferencji).  Świetna, udana, dobrze wykonana, z czytelną instrukcją. 

Jedyne, czego nie łapię, to kropki po każdej literze w nazwie gry. Sugerują skrót, ale to przecież nie jest skrót! Nie rozumiem.  Jednakowoż grę polecam! 

Za możliwość przetestowania gry dziękuję wydawnictwu Egmont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz