piątek, 3 września 2021

[Notes] Taccia Utamaro Prime Notebook A5


 Opowiem Wam dziś o japońskim notesie Taccia. Ten notes - Utamaro Prime  Notebook - to produkt firmy Nakabayashi. Firma ta działa na rynku od 1923 roku, tyle że początkowo specjalizowała się w introligatorstwie tradycyjnym oraz materiałach konserwatorskich, dopiero potem dodała do asortymentu artykuły papiernicze. Po przejęciu marki Taccia (2017) pod tą właśnie nazwą oferuje pióra, atramenty i - jak widać - notatniki. 

Dane techniczne

- format: A5 (148x210mm)
- liczba stron: 96 (48 kartek)
- liniatura: linie w ciemnoszarym kolorze co 8mm
- okładka: kartonowa z nadrukiem
- gramatura papieru: 75 g/m2
- kolor papieru: ecru

Wrażenia estetyczne

Najładniejsza w tym notesie jest okładka, ta rycina jest taka japońska! I złocone literki dodają uroku. Poza tym zeszyt jest prosty w formie: proste linie, proste krawędzie, prostota. 

Wrażenia z użytkowania

Po pierwsze: papier jest świetny. Poczyniłam próbki pisma różnymi piórami i atramentami, zamalowywałam kwadraciki, cisnęłam fleksami. Papier zniósł to wszystko bardzo dobrze. Nie zaobserwowałam przebijania na drugą stronę (z jednym wyjątkiem), za to prześwitywanie jest znaczne. Ten jeden wyjątek to przy mocnym ciśnięciu elastyczną stalówką atrament jednym punkcikiem przebił  na drugą stronę, co przy stosunkowo niskiej gramaturze papieru i tak jest niezłym  wynikiem. 

Bardzo podoba mi się grubsza linia na górze i dole strony oraz boczne marginesy. Kartka po zapisaniu nie jest przeładowana, "oddycha". 

Świetne jest to, że zeszyt jest dodatkowo zaopatrzony w foliową okładkę zabezpieczającą przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Notatnik jest szyty i rozkłada się na płasko - ogromnie to cenię!

Podsumowanie

Bardzo ciekawy japoński zeszyt, wart polecenia każdemu pióromaniakowi. Początkowo nie miałam zamiaru o nim pisać, nie był bowiem dostępny w sprzedaży (wygrałam go w konkursie na stronie Buylux). Okazało się, że pozytywne sygnały od nowych posiadaczy notatników spowodowały, iż załoga sklepu zastanawia się nad wprowadzeniem ich do stałej oferty (w cenie ok. 20 zł). Jeśli jesteście zainteresowani, zaglądajcie na ich stronę buyLUX.pl

Zdjęcia

Okładka z przodu

 
Dane notesu i producenta


Próbki pisma z przodu

... oraz z tyłu

Rozkładanie na płasko

Michał  Kulka - dziękuję bardzo za pomoc, czyli informacje o firmie! 

2 komentarze:

  1. Hm jestem laikiem. Podana strona super bez sarkazmu. Tylko nie wiem czemu otworzyła mi się strona gdzie pióro ponad 11k.

    OdpowiedzUsuń