czwartek, 2 czerwca 2022

[Gra planszowa] Nowa Gwinea


Gra planszowa o pięknej oprawie graficznej! Twórcą gry jest Grzegorz Rejchtman, twórca "Papui" (ciepło  przyjętej przez moje dzieci), także pięknej  wizualnie.

Garść danych:

- gra dla 1-4 graczy,
- od 8-108 lat,
- rozgrywka trwa 25 minut,
- możliwe modyfikacje rozgrywki.

Zasady gry

Każdy gracz ma na swojej planszetce (małej planszy, którą losuje się ze stosu) ułożyć wioskę za pomocą kafelków chat. Trzeba zacząć od pola z totemem zwierzęcym, wskazanym przez wyrzucaną kostkę. Co  jeszcze trzeba; zakryć wszystkie oczka wodne. Co można? Zakrywać drzewka. Czego nie wolno? Zakrywać totemów innych zwierząt.
Brzmi prosto, ale jest dodatkowe utrudnienie: kafelki chat mogą stykać się tylko narożnikami. Dla osób wychowanych na scrabble to kłopot, bo trzeba się mocno przestawić ;) 
Rundę wygrywa ta osoba, która pierwsza na swojej planszetce zakryje oczka wodne i krzyknie "Gwinea!".
Proste!

Wrażenia z gry

Można sobie jeszcze pozmieniać trochę zasady, różne warianty są opisane w instrukcji. Dodam, że na dzień  dobry sami sobie pozmienialiśmy zasady na jeszcze prostsze, ale to przez moje niedopatrzenie, nie doczytałam  porządnie instrukcji i układaliśmy kafelki chat jak w krzyżówce. Ależ nam to wtedy błyskawicznie szło, whoa! I krzyczeliśmy "bingo" zamiast "Gwinea" i świetnie się bawiliśmy.

Jedyne,  co nie bardzo nam odpowiadało, to plansza do liczenia punktów. Trochę ciemna,  pola są w kształcie kamieni, nieregularne, trochę zamotane i po drodze udało  nam  się pomylić w liczeniu punktów. 

Wykonanie elementów gry jest świetne, trwałe i solidne, a do tego ładne. Zwróćcie uwagę na piękną graficznie okładkę, ach! Plastikowa wypraska wszystko trzyma w ryzach. Zdecydowanie warto zagrać, warto podsunąć dzieciom i zagrać razem z nimi. 


Zdjęcia

Plansza do liczenia punktów moim zdaniem do poprawki

Źle ułożone kafelki chat (ale jeszcze o tym nie wiedziałam)

Dobrze ułożone kafelki chat :)

Gra w opakowaniu


Za możliwość zapoznania się z grą dziękuję wydawnictwu Egmont

2 komentarze:

  1. Nie tylko miłośnicy scrabble będą musieli się przestawić, bo większość gier z kafelkami zakazuje łączenia rogami :) Carcassonne czy Nova Luna, żeby daleko nie szukać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No więc właśnie. Po tej pierwszej rundzie z niedowierzaniem obejrzałam pudełko, gdzie był podany czas gry mniej więcej. Nam wyszło mniej więcej trzy razy mniej, potem się okazało, dlaczego tak ;)

      Usuń