środa, 22 czerwca 2022

"Wirtuoz" Krzysztof Bochus


 Książka z serii "bergowej", czyli tej, gdzie głównym bohaterem jest dziennikarz Adam Berg, specjalizujący się w historii i jej zagadkach.

W "Wirtuozie" z Bergiem kontaktuje się kobieta, która dostała w spadku po matce niezwykle interesujące materiały (gromadzone przez wiele lat). Zawarte w nich informacje są przede wszystkim ogromnym zaskoczeniem dla Adama.   Początkowo nie wierzy w ich prawdziwość, ale gdy zaczyna wczytywać się w kolejne dokumenty, odkrywa, że te niesłychane rewelacje mają jednak ręce i nogi!

Nie chcę zdradzać za dużo, napiszę tylko, że chodzi tu o pewien instrument muzyczny, niezwykle ważny dla historii i kultury Polski. 

Adam Berg połyka haczyk i zaczyna poszukiwania, naprawdę szeroko zakrojone. Obserwowanie jego wędrówek  było fascynujące; odsłanianie razem z nim kolejnych tajemnic - ekscytujące. I wcale nie przesadzam.

Końcówka powieści jest słodko-gorzka. Słodki smak zwycięstwa, jeśli chodzi o śledztwo w sprawie instrumentu, upaja  czytelnika. Autor przyznał się, że chciał, by w końcu coś się Adamowi udało. Popieram całym sercem, bardzo lubię, jak się bohaterom książkowym  coś udaje. Gorzki jest wątek prywatny. Nie będę pisać o nim nic oprócz tego, że wycisnął łzę z oka.

Świetna powieść, nie od dziś powtarzam, że Krzysztof Bochus niewątpliwie ma talent literacki. Polecam!


Książka przeczytana dzięki uprzejmości wydawnictwa Skarpa Warszawska. 

"Wirtuoz" Krzysztof Bochus, Skarpa Warszawska, 2022.

5 komentarzy:

 1. Przeczytałam i cieszę się, że mogłam poznać dalsze, jakże ekscytujące, przygody Berga. Końcówka jest do bani, ale chyba takie "słodko-kwaśne" zakończenia stały się teraz modne. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A lubisz serię retro? Ta to jest dopiero genialna!

   Usuń
  2. Zgadza się, jest genialna i bardzo ją lubię

   Usuń
 2. Muszę w końcu się zabrać za twórczość autora

  OdpowiedzUsuń