czwartek, 8 kwietnia 2010

"Róża Selerbergu" Ewa Białołęcka

"Jakby na potwierdzenie tej teorii najbardziej obszarpany, brodaty i dodatkowo jednooki zbir podsunął mu pod nos lufę garłacza, proponując z profesjonalną chrypą:
- Forsa albo życie!
Landgraf z namysłem potarł podbródek.
- A może kurczaka? - spytał zachęcającym tonem.
- Forsa!
- Ależ kto bierze ze sobą pieniądze na majówkę? Raczysz żartować, dobry człowieku - odparł landgraf. - Pierożka?
Zbójca podniósł klapkę, zlustrował talerz z pierożkami oboma oczami, i jednak zdecydował się na kurę. Po czym wrócił się z pytaniem do swoich ludzi:
- Jakiś mały gwałt, chłopcy?
Brodaci, kosmaci i modnie uszargani „chłopcy" zmierzyli nieufnymi spojrzeniami matronę w zaawansowanej ciąży, nastolatkę w bryczesach i krasnoludzkich glanach oraz surową damę, wyglądającą jak nauczycielka dobrych manier w prywatnej szkole dla trolli. Na tych kawałkach twarzy, które były widoczne spod zarostu, odmalowało się głębokie zwątpienie.
- Eeee... szefie, kiedy dziś świętego Bonawentury, no i... no, nie wypada gwałcić w święto - wykrztusił mniej brodaty, za to przyozdobiony pięknym zezem. Reszta drużyny zgodnie go poparła, że tak, jasne, oczywiście, jak tak można, nie wypada gwałcić w dzień tak poważanego patrona, jak święty Bonawentura...
- Czuję się ograbiony - zapewnił herszta zbójców landgraf, dodatkowo wciskając mu miskę z sałatką. - Miłego dnia.
- Do widz... - odpowiedział zbój odruchowo, zaciął się, poczerwieniał i poratował nadszarpniętą reputację wybuchem szyderczego śmiechu.
- Buaaachachacha-cha-cha...!
- Litości... litości... - odparł von Selerberg ze znudzeniem.
- No...!"


---
"Róża Selerbergu" Ewa Białołęcka, Agencja Wydawnicza RUNA, Warszawa 2006, s. (mniej więcej) 18.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz