czwartek, 2 lutego 2012

"Grillbar Galaktyka" Maja Lidia Kossakowska - karuzela!


Lubię programy kulinarne, Gesslerów, Makłowicza czy Okrasę. Lubię oglądać, jak kroją, siekają, mieszają i dobierają przyprawy. Sama gotuję całkiem zwyczajnie, ale czasem lubię zjeść coś ekstra wyjątkowego, nic więc dziwnego, że się na "Grillbar" oblizywałam od dawna, od momentu, kiedy usłyszałam o jej wydaniu. Po czym z prawdziwą radością kupiłam ją mężowi na urodziny i jak tylko było można, dopadłam i zawładnęłam. Przeczytałam migiem, jak błyskawica i świetnie się przy tym bawiłam.

Hermoso Madrid Iven to szef kuchni w restauracji "Płacząca Kometa". Najpierw mu towarzyszyłam, jak gotował - pff, akurat tylko gotował, szef kuchni ma na głowie wszystko, absolutnie wszystko, personel, zaopatrzenie, menu na dany dzień, kontrole sanepidu, inspekcje unijne, walkę ze szkodnikami i Bóg wie co jeszcze.
Potem mu towarzyszyłam, jak uciekał, oskarżony o zamordowanie pewnego VIP-a. Ucieka przez światy tak różne, że migają przed oczami jak na karuzeli czy w kalejdoskopie (tak to jest, jak się szybko czyta i na dodatek książka jest wciągająca). Hermoso tu i ówdzie gotuje, gdzieniegdzie pracuje w innym charakterze, ukrywa się, nawiązuje różnorakie kontakty, przyjaźnie, śmiga tu i tam w przestrzeni, ogólnie ruchliwy jest jak nie przymierzając rybik w łazience po zapaleniu światła.
Zaawansowane ADHD nie przeszkadza mu jednak w rozwiązaniu zagadki zielonej pożywki/odżywki/śmierdzącej papki, którą Unia Galaktyczna (czy coś w tym guście) chce wepchnąć ustawowo do restauracji i innych podobnych przybytków jako pełnowartościowe i zbilansowanie pożywienie.

Przejechała się rzetelnie Kossakowska po Unii, przy okazji zabierając czytelnika w fantastyczną podróż, czyli właśnie jak na karuzeli. Główny bohater zaś przypomina mi (bardzo bardzo) Jima di Griz, czyli Stalowego Szczura z książek Harrisona.

Dałam się porwać w podróż i bardzo jestem z tego zadowolona.

"Grillbar Galaktyka" Maja Lidia Kossakowska, ilustracje Daniel Grzeszkowicz, Fabryka Słów, Lublin 2011.

Grillbar Galaktyka [Maja Lidia Kossakowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

6 komentarzy:

 1. Ale się cieszę widząc kolejną tak pozytywną recenzję tej książki, bo zupełnie niedawno moja biblioteczka się o nią wzbogaciła drogą wymiany za romans paranormalny :) Niech żyje LC! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja się cieszę, że następna w kolejce jest pani Stefania :)
  PS. Po "Grillbar ..." sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zwróciłam uwagę na te książkę już wcześniej, ze względu na okładkę. teraz dodatkowo mnie zachęciłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak następna w kolejce? Do opisania? Bazylu, w kolejce do opisania czekają, niech policzę, osiem książek! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się zachęcona :D
  Dodaję do listy

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale się w końcu doczekam :) A chcę usłyszeć słówko od Ciebie zanim zacznę :)

  OdpowiedzUsuń