sobota, 3 marca 2012

"Zwierz w łóżku" Dorota Sumińska - o ludziach i o zwierzętach


Dorotę Sumińską widziałam kiedyś w telewizji, podpisaną jako zoopsycholog i mówiącą o kotach albo psach w kontekście wyjazdów wakacyjnych. Nie pamiętam,co dokładnie mówiła, ale brzmiało to, na moje laickie ucho, całkiem sensownie.

"Zwierz w łóżku" to dość ciekawa książka. Autorka zestawia ze sobą zachowania zwierząt i ludzi, osiągając ciekawe efekty. Nie każdy by mógł to zrobić, bo potrzebna jest znakomita znajomość obyczajów i zachowań przedstawicieli fauny: gołębi,jaguarów, modliszek, koali, ropuch, hien, pająków, szczurów, rysi i mnóstwa innych. Nawet i flory - jemioła się trafiła jako przykład pasożytnictwa. Każde z tych zwierzątek ma swoje charakterystyczne rytuały dotyczące (najczęściej) relacji damsko-męskich czy też rodzinnych. Do każdego takiego zachowania autorka dostawia historię jakiegoś pana (czasem też pani), który według ludzkich norm zachowuje się źle: zdradza, oszukuje, ucieka od odpowiedzialności itp. ale to zachowanie jest dokładnym odwzorowaniem zwyczajów tego czy innego zwierzęcie.

Tak naprawdę nie dziwię się ludziom, bo dawno temu się nauczyłam, że jeśli o nas, homo sapiens, chodzi, nie ma granic ni kordonów. Ciekawsze było czytanie o zwierzątkach. Ogrom ciekawostek.

"Zewnętrzne narządy płciowe samic do złudzenia  przypominają te,którymi winni dysponować panowie. Nie powiem, żeby to ułatwiało hienom życie - zarówno miłosne zbliżenia, jak i poród nastręczają trochę kłopotów. Mimo tego ród hieni nie ginie i pod rządami twardej, acz damskiej łapy radzi sobie całkiem nieźle"[1].


"Najdziwniejsze u skazańców [rybek] jest jednak to,że dzieci żywią rodziców. Wytwarzają galaretowatą substancję, która  oblepia ich ciała. Na początku badaczka była przekonana, że skazańce są kanibalami, zobaczywszy, że rodzice biorą potomka do paszczy. Jakież było jej zdziwienie, gdy po chwili dziecko zostało wyplute, czyste jak po kąpieli - rodzic po prostu zjadł to, co pokrywało skórę dziecka. [...] Kto ma dużo dzieci, z głodu nie zginie"[2].

I dużo, dużo innych.

---
[1] "Zwierz w łóżku" Dorota Sumińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009, s. 35
[2] Tamże, s. 241
Zwierz w łóżku [Dorota Sumińska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

3 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa książka. Kiedyś pamiętam czytałam książkę naukowca, który zajmował się obserwacja zachowań społecznych ptactwa. Nie sposób było nie porównywać ptasich zachowań do naszych własnych, np. gęsi, które chowają się za swoimi gęsiorami i syczą do siebie zapamiętale, zwyczajów lęgowych kaczek itp. To była świetna lektura ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat flory i fauny jest bardzo ciekawy. Przepadam za programami przyrodniczymi.

   Usuń
  2. Świat flory i fauny jest fascynujący. Uwielbiam programy przyrodnicze, a już pełnometrażowe "Mikrokosmos" czy "Makrokosmos" - perły!

   Usuń