środa, 7 maja 2014

"Światy Zajdla" antologia - z kronikarskiego obowiązku...


Ciekawy wstęp, założenia też niczego sobie - ale same opowiadania jakieś takie... nie porywają, nie szarpią czerepu... No cóż.  Antologia składa się z siedmiu opowiadań.

1. "Świerszcz w karabinie" Anny Głuszek - zniewolenie (bo to przecież jest tematem każdego opowiadania) ludzkości przez polityków, wojskowych, wreszcie przez chorobę wybitnie spektakularną i równie nieprawdopodobną. Niestety, zdaje mi się, że autorka na siłę stara się uczynić opowiadanie tajemniczym poprzez urwane zdania, niedopowiedzenia i niejasności.

2. "Ostatni archeolog" Szymona Nogi - to człowiek szukający na zlecenie oryginałów tekstów, w tym przypadku "Limes inferior" Zajdla. Są Klucze, punkty, jest Alicja, papierowe książki to śmierdzący stęchlizną przeżytek, a władze kontrolują wszystko, także historię. Mały plusik za nawiązanie do "Remake" Willis ("Oprócz tego wycinano na przykład rasistowskie teksty z "Przygód Hucka Finna", zabierano papierosy Humprey'owi Bogartowi [...]").

3. "Poza systemem" Marzeny Starczyk  - zniewolenie przez technologię i system teleinformatyczny, nic nowego (weź pigułkę), do tego język bardziej młodzieżowy niż literacki, sugerowałabym przemyślenie formy. Ale bardzo ładnie wyszło: "Żyjemy jak więźniowie. Nie ma krat, nie ma bram, a my i tak nie jesteśmy wolni".

4. "Nagranie" Macieja Kaźmierczaka - szokujące nagranie znalezione przez robotnika (w uproszczeniu) budowlanego otwiera mu oczy i rujnuje życie. Społeczeństwo zniewolone i oszukiwane, że aż brr. Deprymujące.

5. "Ministerstwo ds Apokalipsy" Adama Podlewskiego - mocno oparte na polityce, której nie lubię. Ale tu jest zabawnie. Zniewolenie pewnie gdzieś jest, ale nie wiem gdzie, ginie pod humorem.

6. "Świeżorodek" Ewy Morawskiej - no no, z uznaniem kiwam głową. Pomysł, by nie/półlegalnie zrobić sobie dziecko wg "pierwotnych receptur" w czasach, gdy dostępne są tylko gotowce - znakomity. Do tego całość napisana świetnym językiem, dynamicznie i żywiołowo. Jednak to jest łatwa historyjka, proces, jakiemu w dalszej części opowiadania podlega człowiek wykonujący zamówienie, wymaga nieco wysiłku umysłowego, co lubię.

7. "Życie bezwolne" Pawła Kuklińskiego - zniewolenie przez melodię, głusi górą. E tam.

E-booka można sobie pobrać ze strony Wydawnictwa Almaz - jest darmowy.

"Światy Zajdla" antologia, Wydawnictwo Almaz.

8 komentarzy:

 1. Dzięki za linka! Skorzystam. Przy okazji widzę, że to jedno z niewielu miejsc gdzie można zdobyć serię Zwrotnice czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skorzystaj. A co to za seria? Zainteresować się?

   Usuń
  2. "Zwrotnice..." to ciekawa seria. Wydawana przez Narodowe Centrum Kultury.

   Tu masz linka:

   http://zwrotniceczasu.nck.pl/

   Usuń
 2. Niestety, miałkość tej publikacji była do przewidzenia :)
  Pozdrawiam
  Michał Małysa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego do przewidzenia? Ze względu na młody wiek autorów? Hm.

   Usuń
 3. Ja "Światy Zajdla" oceniam dobrze. Potencjał widać bardzo duży, pomysły ciekawe. Może opowiadania nie napisane są w stricte "zajdlowskim" stylu (jest coś takiego?), ale jednak ja większość z nich przeczytałem z zadowoleniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam chyba za duże oczekiwania. Tak samo było ze "Światami braci Strugackich". Widzi się nazwisko i od razu palce się prostują - alllleeee to będzie! A nie jest.

   Usuń