niedziela, 8 listopada 2015

I Śląskie Targi Książki w Katowicach - relacja potargowa (6-8 listopada 2015)

1. Targi ogólnie - warto było iść?

 

 Oczywiście. Zmiana inwestora  wyszła imprezie na plus. Przede wszystkim miejsce - Centrum Kongresowe jest bez wątpienia bardziej przyjaznym, nowoczesnym, przestronnym miejscem  na takie przedsięwzięcia niż Spodek.
Wystawców było sporo i było w czym wybierać. Książki dla dzieci, dla dorosłych, albumy, mapy, gry, komiksy, antykwariaty. Rękodzieło w niewielkich dawkach. Był i papier (mój konik), czyli stoisko z notesami.

 Była także czerpalnia papieru.


Pozytywnie zaskoczyło stoisko biblioteki katowickiej - był tam kiermasz! Świetny pomysł, można było się tanio obkupić i koleżanki korzystały.
Nie zabrakło spotkań z autorami, udało mi zdobyć podpis panów Bralczyka i Ogórka.


Od pana Cichonia nie mam autografu, za to ucięliśmy sobie miłą pogawędkę.

 Zabrakło mi dwóch rzeczy.
Po pierwsze, jakoś się przyzwyczaiłam, że dla dzieci jest przeznaczone więcej miejsca (wielkie kolorowanki, ogromne szachy, gry), w Spodku były na to przeznaczone miejsca na peryferiach płyty. Tu były atrakcje dla młodszych, ale raczej na stoiskach, przy stolikach, w wyznaczonych godzinach. Mąż z dziećmi dotarł w niedzielę po południu i jakoś nigdzie się z tymi dziećmi na dłużej nie zaczepił.
Po drugie, mało fantastyki. Przecież mamy tu Śląski Klub Fantastyki! W zeszłym roku były panele dyskusyjne, spotkania autorskie - teraz nie było nic. Zero.

2. Targi szczególnie, czyli ŚBK-owa wymiana książkowa

 

Właściwie to o nas, czyli ŚBK, też można by powiedzieć, że w zeszłym roku było dużo (bo robiliśmy panele, konkursy, rozdawaliśmy pakiety, była wymiana), a w tym nic lub prawie nic, bo tylko wymiana książkowa. To dlatego, że skupiliśmy się na podboju Krakowa. Muszę jednak przyznać, że wymiana książkowa była bardzo udanym punktem całej imprezy targowej. Od piątku do niedzieli, od 11:00 do 15:00 (a nawet dłużej) - wciąż mieliśmy chętnych z książkami do wymiany.W sumie przez trzy dni wymieniono 740 książek! Znakomity wynik, dziękujemy wszystkim odwiedzającym! Sama też co nieco wybrałam... :)


3. Potargowo, czyli spotkanie w City Rock Cafe

 

 W sobotę umówiliśmy się też na pogaduchy w knajpie znanej  już blogerom z poprzednich lat, czyli City Rock Cafe. Tłumów takich jak w Smakołykach nie było, dzięki czemu można było spokojnie zjeść, spokojnie (choć głośno) porozmawiać i spokojnie rozlosować to, co jeszcze zostało z TK w Krakowie (pudło książek).

 Wspaniałe, energetyczne spotkanie, BARDZO wam dziękuję, kochani! :)

 

4. Co przywiozłam? 

O to.
Od lewej od dołu:
1. Komiks od Timofa  "Jesteś moją matką?" Alison Bechdel - wzięłam, bo Kasia polecała.
2. "Synowie wilczycy" Tanja Kinkel - wylosowane na spotkaniu
3. "Antipolis" Tomasz Fijałkowski - jak wyżej (Tomek, w końcu będę miała co ci podetknąć do podpisu na kolejnych targach)
4. "Pierwsze kroki wśród ludzi" Hanna Olechnowicz - wylosowane
5. "Dobre chwile z naszym dzieckiem" Hanna Olechnowicz - wylosowane
6. "Wszędzie leżą skarby" Bill Watterson - kupione dla Bazyla
7. "To magiczny świat" Bill Watterson - a właściwie dla Bazylowego syna
Fantastyczni panowie z Comicshopu, dziękuję za rozmowę!

Teraz od prawej od dołu
8. Piżamorama "Paryż" - ruchome obrazki, moje dzieci za tym przepadają.
9. "Martynka i cztery pory roku" Gilbert Delahaye - z wymiany książkowej
10. "Alicja w krainie czarów. Alicja po drugiej stronie lustra" Lewis Carroll - piękne wydanie od Vespera, także z wymiany
11. "Opowiadania na Boże Narodzenie" - z wymiany, będzie co czytać dzieciom, a święta niedługo
12. "Czas zmierzchu" Dmitrij Głuchowski - z wymiany, nazwisko znam, więc mnie zainteresowało
13. "Waran" M. i S. Diaczenko - no właśnie, Diaczenko chodzą za mną od dawna i nie mogą mnie dogonić, może tym razem? Książka także z wymiany


5. Co jeszcze o Targach?

 

Mogę jeszcze powiedzieć, że pod względem towarzyskim była to dla mnie impreza tak bardzo udana, że bardziej chyba się nie da. Obeszłam wszystkie stoiska, na wielu wdałam się w pogawędki o książkach. Między stoiskami spotykałam znajomych, blogerów, biblionetkowiczów, autorów, wydawców. Sławek z granice.pl zaskoczył mnie niepomiernie, zapraszając do siebie - jak się okazało, miał tam gościa, który interesuje się kaligrafią i chciał pogadać z kimś o podobnych zainteresowaniach.
Spotkałam się z Pauliną z jednego z wydawnictw i spędziłyśmy dobrą chwilę na rozmowie o książkach, audiobookach, o tym, co lubimy i co nam się nie podoba. Paulina, dziękuję, rozmowa była fantastyczna! A naszej pogawędce przy kawie przysłuchiwał się Lem. A raczej jego podobizna, moim zdaniem bardzo udana.Ocena: 5/6.


18 komentarzy:

 1. Impreza naprawdę dobrze rokuje :) I teraz czuję się spokojna, że za rok już tego nie spaprają.

  Swoje wrażenia (również pozytywne) opisałam już na blogu, więc tylko dwa przemyślenia:
  1) Masz rację, że to niesprawiedliwe, że Kasia ktrya jest taka ładna ;)
  2) Ale mamy super fotkę! Zaraz ją porwę na fejsbuka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia jest mega. :)

   A za rok znów coś fajnego wymyślimy na Targi i przebijemy modową Ewę Minge :P

   Usuń
 2. Dla mnie niestety czasowo zbyt blisko targów krakowskich, nie dam rady obskoczyć dwóch imprez, ale cieszę się, że na mapie literackich wydarzeń przybyło kolejne warte uwagi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się cieszę. Bolało trochę, że w poprzednim roku tak wszyscy psy wieszali na TK w Katowicach. Teraz jest gruba krecha i nowy rozdział, będę trzymać kciuki za kolejną edycję.

   Usuń
 3. Cu-do-wnie!:)))

  Ciekawe jakie rekordy padną w przyszłym roku :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale wymyślimy coś fajnego, żeby padły. :)

   Usuń
 4. Nie wiem jak Ci się wypłacę za zdobycie C&H. Dzięki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ. Niech służą. Już są w drodze, pewnie po święcie przyjdą. :)

   Usuń
 5. Aż mnie skręca od tych Waszych książkowych zdobyczy, jejku jej! ^^
  No i Rock Cafe...ale może za rok się uda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet jak się nie chce, to i tak się wychodzi z torbą pełną książek. To nieuleczalne, wzdycham i się uśmiecham.

   Usuń
 6. Szkoda, że nie wiedziałam o spotkaniu potargowym, może udałoby mi się dotrzeć;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A niech to. Mogłam napomknąć w rozmowie. W każdym razie pamiętaj, że z okazji targów (niezależnie od miasta, gdzie się odbywają) zawsze takie spotkania są, więc jakbym zapomniała, dopytuj. :)

   Usuń
 7. Brzmi sympatycznie :). Nie byłam, ale może za rok... :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytanie o imprezach na których się nie było jest strasznie smutne :( Może za rok uda mi się dotrzeć, będę robić wszystko, żeby tak było :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, miałam tak, jak wszyscy (lub prawie wszyscy) pisali o targach w Warszawie, na których nie byłam. Zaradziłam temu i sama pojechałam :)
   Zapraszam za rok!

   Usuń
 9. Widzę, że targi się udały :) Szkoda, że impreza odbyła się 2 tygodnie po Targach Książki w Krakowie. Gdyby był większy odstęp czasu, to może bym się wybrała ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, gdyby odstęp byłby większy, pewnie jeszcze byśmy coś przygotowali z grupą, a tak zabrakło nam czasu. Zobaczymy, czy w przyszłym roku też tak blisko siebie będą te dwa wydarzenia.

   Usuń