niedziela, 31 stycznia 2016

"Maja i jej świat. Ciekawość" Anna Obiols


Dziś przedstawiam kolejną książkę o Mai o sympatycznej czarnowłosej dziewczynce. Pisałam już o niej tu i tu. Tym razem poznajemy historię znajomości Mai z Findą.

Finda pochodzi z Afryki, jest nowa w szkole, nie zna języka, ale to wcale jej nie przeszkadza, by się z Mają zaprzyjaźnić. Opowiada jej o swoim kraju - właściwie nie opowiada, a pokazuje: jakie jada się potrawy, jak się tańczy i śpiewa, uczy Maję gry w swoją ulubioną grę. Maja ogląda w domu Findy afrykańskie maski, a także poddaje się zabiegom fryzjerskim, dzięki czemu ma na głowie milion małych warkoczyków, zaplecionych przez mamę Findy.
Poznawanie świata czarnoskórej koleżanki jest pasjonujące, toteż Maja idzie do biblioteki, by poczytać trochę o rodzinnym kraju Findy. Podkreślam - biblioteka, nie internet (chociaż w nim też można znaleźć masę informacji), czyli miejsce, gdzie można znaleźć książki, mapy, atlasy, słowniki, gdzie można poprosić o poradę kogoś starszego, samemu przeglądać katalog czy zbiory na półkach. Nie dziwicie się chyba, że ta strona najbardziej mi się spodobała.


Cała ta historia przesiąknięta jest fantastycznym nastrojem, tchnie optymizmem, nie takim na hura, tylko spokojnym. Świetnie się je czyta na dobranoc (no, oczywiście nie tylko). Przypomniałam sobie, że mam na półce nieco podobną w tematyce książkę dla dzieci, "Nowa w przedszkolu". Tylko problem w niej przedstawiony jest nieco inny, bo dotyczy akceptacji i tolerancji. W "Nowej..." jest taki mroczny rys, wskazanie palcem na konkretną, negatywną sytuację i wniosek, że tak nie wolno. W "Ciekawości" nie ma nic mrocznego, sama radość... i właśnie ciekawość.
Tak z ciekawości (nomen omen, ha ha), w całej książce naliczyłam tylko osiem słów "nie". Dla porównania, w "Nowej...", o podobnej ilości stron, słówko "nie" występuje trzy razy częściej! Może to o niczym nie świadczy, a może wręcz przeciwnie...

Na końcu książki oczywiście ćwiczenia (jak grać w awalę, jak zrobić afrykańską maskę), poradnik dla rodziców i sentencje. 

Bardzo dziękuję  wydawnictwu Adamada za egzemplarz książki!

"Maja i jej świat. Ciekawość" Anna Obiols, ilustracje SUBI Joan Subirana, przekład z hiszpańskiego Zofia Beszczyńska, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk, 2015.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz