sobota, 2 stycznia 2016

"Maja i jej świat. Wspomnienia" Anna Obiols, rysunki SUBI


Pojawiło się na polskim rynku nowe wydawnictwo - Adamada, z książkami dla dzieci. Wiem, że ten rynek jest porządnie nasycony (wydawnictw dla dzieci jest naprawdę sporo), więc byłam ciekawa, czym chcą się przebić i skusić czytelnika. Zobaczyłam "Maję i jej świat" i oniemiałam z zachwytu.
To książka przetłumaczona z hiszpańskiego, do tej pory nie spotkałam się z takimi, polskie, skandynawskie, niemieckie, angielskie - to tak. Hiszpania jest powiewem świeżości. A Maja jest obłędnie świeża i cudowna!Zaraz, zaczęłam od zachwytów, a czym ta książka właściwie jest? "Maja i jej świat" to seria książek z jedną główną bohaterką, a w każdym tomie na tapetę wzięty jest inny temat.
We "Wspomnieniach" Maja opowiada czytelnikom o swojej babci. Właściwie o tym, co wiąże się z babcią: czyli jak piekła dla babci urodzinowe ciasto, jak wiozła je na sankach i jadła razem z babcią. A także, jak oglądała z babcią albumy, dla niej lepiła bałwana, a potem słuchała babcinej bajki na dobranoc.

Wspomnienia. Babci już nie ma, a Maja bardzo za nią tęskni. Warto pamiętać o tych wszystkich cudownych, a jednocześnie tak ulotnych chwilach. Wspomnienia są bardzo ważne i dobrze, żeby dzieci o tym wiedziały.

Warto też ćwiczyć pamięć i twórcy książki nam w tym pomagają, zamieszczają na końcu ćwiczenia dla dzieci. Jest tam zabawa pamięciowa, gra memory, ćwiczenia spostrzegawczości.

Marianka zobaczyła obrazek przedstawiający grupę dzieci i natychmiast, z wyraźnym zadowoleniem, zidentyfikowała wszystkie osoby. Oto ona:


A to jej koledzy i koleżanki z przedszkola. Kuba, Agata, Paulina, Filip i Marysia.

Opisałam obrazek zgodnie z wskazówkami i tak sobie pomyślałam, że to też było ćwiczenie: Mania z pamięci wymieniła mi te imiona.

Na końcu książki jest króciutki, ale treściwy przewodnik dla rodziców, a także kilka sentencji. Mnie bardzo spodobała się ta:
"Wspomnienie z lektury książki jest ważniejsze od samej książki.Gustawo Adolfo Bécquer"*
I właściwie nie napisałam, skąd ten mój zachwyt. To może następnym razem, bo kolejne teksty już są w kolejce do napisania.

Bardzo dziękuję wydawnictwu Adamada za możliwość zapoznania się z książką!

---
* "Maja i jej świat. Wspomnienia" Anna Obiols, ilustracje SUBI Joan Subirana, przekład z hiszpańskiego Zofia Beszczyńska, Wydawnictwo Adamada, Gdańsk, 2015, s.35.

2 komentarze:

  1. Każde nowe wydawnictwo to powiew nowości, więc dobrze, że się pojawiają :) Książka wygląda ciekawie, szkoda że u mnie dzieci brak ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale gdyby jakiś rodzic szukał, to wiesz, co podpowiedzieć.

      Usuń