wtorek, 26 kwietnia 2016

"Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?" Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak


Seria o Jędrku, ku mojemu wielkiemu zadowoleniu, ma się znakomicie. To trzecia część, a czwarta już się przygotowuje do ujrzenia światła dziennego. Widać, że autorom pomysłów nie brakuje. Zresztą, jak mogłoby brakować, kiedy inspiracje czerpią prosto z życia.

Jędrek gra w szkolnej drużynie piłkarskiej, osiągając niejakie sukcesy. Ale to trochę za mało dla niego, chciałby osiągnąć wysoką pozycję, czyli zostać kapitanem drużyny. Zależy mu na tym tak bardzo, że udaje się po poradę do starszej siostry - a to naprawdę niezwykłe, zważywszy na to, że Jędrek siostrę nazywa wyjcem i rysuje o niej prześmiewcze komiksy.
Jednak to nie kto inny, a właśnie siostra zna się na kreowaniu własnego wizerunku i za odpowiednią cenę jest skłonna się tą wiedzą podzielić.

Jędrek bierze się energicznie do pracy, ale skutki kampanii wyborczej są nieoczekiwane. Krótko mówiąc, chłopak grabi sobie u wszystkich, popełnia błąd za błędem i pogrąża się coraz bardziej. Na szczęście to nie jest głupi chłopak i orientuje się w końcu, co NAPRAWDĘ powinien zrobić.

Mam małoletniego syna, który dopiero co poszedł do szkoły, ale już obserwuję opisane w książce zjawiska. Chłopcy licytują się "a ja mam to, a mam tamto, a to moje jest bardziej, a ja jestem lepszy, a ty nie..." i tak dalej. Rywalizacja o pozycję w grupie jest czymś naturalnym, trzeba jednak uważać, by nie zaszła za daleko. To właśnie przekazują nam autorzy (w dowcipny i niebanalny sposób) i bardzo im za to dziękuję.

Jędrek jest świetny, ma super kolegów i koleżanki, więc niech nam żyje sto lat! Aha - mój syn Krzyś mówi, że początki rozdziałów są świetne, bo ogląda i już zaczyna łapać, co będzie się działo. Brawo, panie Tomaszu!

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za egzemplarz książki!

O poprzednich częściach można poczytać tu: Przrepraszam, czy tu borują? oraz Gdzie moja forsa?

"Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?" Rafał Skarżycki, rysunki Tomasz Lew Leśniak, Nasza Księgarnia, Warszawa 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz