poniedziałek, 11 grudnia 2017

[Notes] Notizio - A4 i A5 - szare strony, białe linieDziś napiszę o notesach trochę innych niż inne. Dobrze, wiem, że tak naprawdę każdy notes jest inny niż inne, co nieustająco udowadniam w swoich recenzjach. Te jednak wyróżniają się kolorem stron: są szare, liniatura zaś jest biała.
Tak naprawdę to nie jest nowy pomysł. Miałam w rękach szwedzki Whitelines (którego szybko się pozbyłam ze względu na mega ciasne klejenie), a następnie takie notesy wypuścił na rynek Leuchtturm 1917 i nazwał je Whitelines Link. Papier w nich nadawał się do pisania piórem, ale szału nie było. Sądzę, że to przez farbę na papierze (odsyłam do notki).
W Notizio uważam, że jest inaczej; przypuszczam, że użyto papieru zabarwionego na szaro, nie znam oczywiście tajników procesów produkcyjnych, wysłałam dopiero zapytanie do dystrybutora. Jak się dowiem, uzupełnię. 

W testach zaprezentuję pięć notesów: dwa formatu A4 (kołonotatnik i notatnik w miękkiej oprawie) i trzy formatu A5 (kołonotatnik, notatnik w miękkiej, notatnik w twardej oprawie).Kołonotatnik formatu A4 


Dane techniczne:

- format 23,5 x 30,3 cm (plus kółka),
- liczba kartek: 90,
- twarde okładki,
- zamknięcie na czerwoną gumkę,
- gramatura papieru: 90 g/m2,
- liniatura: kratka z marginesem z każdej strony,
- na każdej stronie nagłówek,
- strona tytułowa z miejscem na wpisanie swoich danych oraz opisanie projektów,
- kieszonka na luźne kartki,
- trzy kolorowe plastikowe przekładki,
- kartki z perforacją i czterema dziurkami.

Notatnik w miękkiej oprawie formatu A4

 

Dane techniczne:

- format: 21 x 29,7 cm,
- liczba kartek: 80,
- miękka oprawa,
- zaokrąglone brzegi stron i okładki,
- zamknięcie na czerwoną gumkę,
- czarna szlufka na pióro, długopis bądź ołówek, 
- z tyłu rozszerzalna kieszonka na luźne kartki,
- z przodu strona tytułowa 
- liniatura: biała kratka na szarym tle, bez marginesów 
- czerwona wstążeczkowa zakładka.

Wrażenia estetyczne 

Notesy wyglądają bardzo poważnie, klasycznie, porządnie, wręcz grzecznie. Jedyna odrobina finezji to te linie na okładce i i czerwone gumki. Nie wygrywają wyglądem. Jednak, jak się do nich zajrzy, to okazuje się, że są bardzo akuratne.

Wrażenia z użytkowania 

Do licha, ależ to dopracowane notesy! W szytym  notatniku jest wszystko to, co lubię, żeby komfortowo używać: szlufka, gumka, zakładka. Kopertka jest rozszerzalna, żeby wygodnie móc wygrzebać z wnętrza nawet malutkie karteluszki. Może odrobinę zbyt ciasne szycie, żeby notatnik sam rozkładał się na płasko, ale wystarczy docisnąć ręką i już leży jak trzeba.

Kołonotatnik jest jeszcze ciekawszy. Na stronie tytułowej, oprócz imienia i nazwiska, można wpisać nazwy projektów nad którymi się pracuje.  Mamy trzy linijki, oznaczone numerkami w różnych kolorach. W takich samych kolorach są przekładki, które można wpinać i wypinać w dowolnym miejscu w kołonotatniku. Przekładki są z wycięciami (oprócz czerwonej) i wystają nieco poza obrys, więc doskonale je widać. Można w ten sposób perfekcyjnie zorganizować sobie notatki. Do nauki czy na studia to idealne rozwiązanie.
Strona tytułowa też ma kieszeń na notatki, z małym wycięciem ułatwiającym odchylanie klapki. Poza tym prawa strona tej kieszonki trzyma się na sprężynie, nie jest przyklejona, to też mi się podoba bo daje pewien luz.
Strony w kołonotatniku są zaprojektowane w przemyślany sposób. Perforacja zaczyna się centymetrowym wycięciem, by łatwo było w odpowiednim miejscu oderwać kartkę. Sami wiecie, jak wkurzające jest, gdy kartka odrywa się postrzępiona od spirali, zamiast gładko oddzielić się na linii perforacji. Dla tych, którzy zapisane kartki wpinają do segregatora, przygotowane są już otworki do wpięcia.
Na każdej stronie na górze jest miejsce na wpisanie tytułu i daty, dalej kratka, ale z marginesem z każdej strony (bardzo lubię marginesy z każdej strony).

Zapytacie oczywiście "jak papier?". Wypróbowałam, a jakże. Siedemnaście piór, jakiś brushpen się znalazł, zamalowywałam kratki... I jakie wyniki? Na moje oko lepsze niż w Moleskinie "Time". 

Prześwitywanie znikome, śmiało można pisać po obu stronach kartki. Przebijanie wystąpiło przy piórach fleksujących oraz prawie we wszystkich kratkach zamalowanych atramentem. Widać więc, że ten papier nie lubi nadmiaru atramentu. Nadaje się za to znakomicie do pisania i notatek.
Gwoli ścisłości: jeden z moich atramentów okazał się zbyt intensywny dla tego papieru, choć kolor wcale nie jest jakiś ciemny. To Alt Goldgrün Rohrer & Klingner - to jeszcze jeden dowód na to, że idealne pisanie to wypadkowa trzech parametrów: pióra, atramentu i stalówki.

W ulotce chwalą się też, że "linie znikają na kopiach i skanach". Nie mam dostępu do zwykłej kserokopiarki, użyłam swojej drukarki z funkcją kopiowania. Na mojej kopii białe linie nie znikły. Skanowania nie próbowałam.


Notatniki formatu A5 


Napisałam już mnóstwo na temat dużych notatników, ale żeby recenzja była kompletna, napiszę także o mniejszych notesach. Mam ich trzy do pokazania.

1. Kołonotatnik

Formatu 16 x 21 cm plus spirala, miękka gładka oprawa, 80 kartek , papier 90 g/m2, perforacja, dwie dziurki do wpinania, kartki w kratkę bez marginesów, dołączona wpinana linijka.

2. Notatnik w miękkiej oprawie

Okładka czerwona, aksamitna w dotyku, zaokrąglone brzegi, czerwona gumka, czerwona zakładka, czarna szlufka, wymiary 14,7 x 21 cm, 80 kartek, papier 90 g/m2, z tyłu kopertka, kartki w kratkę bez marginesów.

3. Notatnik w twardej oprawie

Okładka grafitowa, aksamitna w dotyku, format 15 x 21,3 cm, czerwona gumka, czerwona zakładka, czarna szlufka, kopertka z tyłu, 80 kartek w kratkę bez marginesów, papier 90 g/m2.

Podsumowanie 


Doskonałe akademickie zeszyty! Szare kartki z białą liniaturą - to nie jest co prawda nowatorskie rozwiązanie, ale w Notizio dopracowane. Funkcjonalność na najwyższym poziomie. Bez wątpienia są godne polecenia tym osobom, które dużo notują.

Zdjęcia notatników A4


Notatniki A4 z przodu
 

Kołonotatnik - kieszonka i przekładki


Liniatura: marginesy, nagłówki na stronie


Perforacja z ładnym początkiem


Strona tytułowa kołonotatnika i miejsce na wpisanie projektów


Kieszonka notatnika


Notatnik rozłożony
Próbki pisma z  przodu
Próbki pisma z tyłu
Strona tytułowa notatnika


Zdjęcia notatników A5

Notatniki A5 z przodu
Kopia wykonana drukarką wielofunkcyjną

Notatnik w miękkiej oprawie rozłożony na płasko

Notatnik w twardej oprawie rozłożony na płasko
Próbki pisma z przodu
Próbki pisma z tyłu

Za udostępnienie notesów do testów bardzo dziękuję firmie Notizio!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz