czwartek, 14 grudnia 2017

"Cztery sekrety poznania liter i nut" Linas Kontrimas, Inga Dagile


Uważam wynalazek pisma za absolutnie najważniejszy wynalazek w historii ludzkości. Umiejętność utrwalania swoich myśli to coś fantastycznego. Ale czy wiemy, jak do tego doszło? Jak udało się przeprowadzić transfer ze świata wrażeń słuchowych do świata doznań wizualnych?

Ta książka właśnie o tym opowiada. W bardzo przystępny sposób przedstawia proces wizualizacji poszczególnych dźwięków. Tak powstawała mowa: głoski, słowa, zdania. Wyjaśniono też, dlaczego te same pojęcia w różnych językach brzmią inaczej.Na koniec dzieci odkrywają, że oprócz zapisywania mowy można też zapisywać muzykę. Nie, to nie było na koniec! Na koniec była konkluzja, że znając to wszystko, czyli głoski lub dźwięki, można tworzyć własne słowa, zdania i melodie.

Podoba mi się, jak to wszystko jest wytłumaczone: bardzo przystępnym językiem, obrazowo i plastycznie. Ilustracje są takie w punkt. Pokazują dokładnie to, co mają pokazywać. Bez zbędnych ozdobników.
Zobaczcie sami przedstawicieli różnych narodów:


Lub to, jak Chińczycy piszą (chińska kaligrafia!):Świetna książka o wysokich walorach edukacyjnych. Poza tym, uwaga, to pierwsza przeczytana przeze mnie książka, której autorzy pochodzą z Litwy! Zaskakujące, prawda? Przecież to takie bliskie sąsiedztwo.

Za możliwość przeczytania "Czterech sekretów..." bardzo dziękuję Wydawnictwu TADAM.

"Cztery sekrety poznania liter i nut" Linas Kontrimas, ilustracje Inga Dagile, tłumaczenie Wojciech Górnaś, Wydawnictwo TADAM, Warszawa 2017.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz