piątek, 5 czerwca 2020

"Małe Licho i anioł z kamienia" Marta Kisiel


Znacie Martę Kisiel? Wiecie, że pisze książki dla dzieci? Jeśli macie dzieci, możecie im zakupić książkę "Małe Licho i anioł z kamienia" - nada się na prezent! Dobrze byłoby też mieć "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"do kompletu, bo tu jedno wynika z drugiego. Cykl traktuje o młodym Bożku, jego rodzinie i aniołach: Lichu i Tsadkielu.

Miłośnicy książek dla dorosłych Marty Kisiel też będą zachwyceni, bo akcja przenosi się do domu Ody, znanej z "Oczu urocznych" i tym sposobem mamy cudowny, pełny obraz kiślowersum.Cóż dzieje się w środku tej historii? Licho, Kraken i Konrad leżą rozłożeni na łopatki wirusem ospy wietrznej, a Bożek z Tsadkielem jadą na ferie do cioci Ody, do chatki w lesie. Poznają tam Bazylka (lowju, Bazylku). Spektakularny kontrast pomiędzy Tsadkielem a Bazylkiem podnosi włoski na przedramionach.

Trudno w ferie usiedzieć w domu, dlatego dużo tu wędrówek, głównie Bożka z Bazylkiem, którzy krętymi ścieżkami wędrują po lesie, zwiedzają staw pośrodku lasu od środka, pomagają aniołowi i mają mrożące krew w żyłach przygody, których ani śmiem wam przytaczać, żeby nie psuć zabawy podczas czytania.

Warto jednak napisać, że Ałtorka pisze pięknie o takich podstawowych (dla nas, dorosłych, a dla dzieci być może jeszcze nie) sprawach, czyli co trzeba robić, aby uratować kogoś bliskiego, czy należy mówić prawdę, dlaczego warto słuchać dorosłych (choć tu należy czasem kierować się rozsądkiem, a nie nawykiem) i inne takie fundamentalne, bardzo potrzebne rzeczy.

Wszystko  to napisane ze swadą, humorem, powagą i werwą. Do tego cudowne scenki, jedną muszę przytoczyć, muszę.
" - Tatoooo! - Bożek czym prędzej przeszedł do ataku. -  Bo ja chciałbym zejść z Bazylem do piekła, mogę? Mogę, tatusiu?
- Och, synu, cóż to za pytanie! Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, łam, czego..." [*]

Otóż to. Sięgaj, łam, czytaj Kiśla. Kup dziecku Małe Licho.

Książka przeczytana dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

----
[*]"Małe Licho i anioł z kamienia" Marta Kisiel, ilustracje Paulina Wyrt, Wilga 2019, s. 173
Ałtorka - pisownia celowa i zamierzone.

Małe Licho i anioł z kamienia [Marta Kisiel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

5 komentarzy:

  1. Super. Do tej pory kojarzyłam Martę Kisiel tylko z książkami dla dorosłych. Nie miałam pojęcia, że pisze też dla dzieci. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinno by więcej takich mądrych, ciepłych książek, przy których dobrze bawią się dzieci i dorośli :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla samego "A nenenene", warto :D

    OdpowiedzUsuń