piątek, 11 grudnia 2020

"Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik" Emilio Van der Zuiden - komiks na podstawie powieści Agathy Christie


"Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik" to komiks narysowany przez Emilia Van der Zuidena na podstawie powieści Agathy Christie. Nie znałam wcześniej tej powieści, dlatego z zainteresowaniem śledziłam losy pary: Tommy'ego i Tupence, samozwańczych detektywów i poszukiwaczy przygód. Próbują oni rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia młodej kobiety uratowanej ze storpedowanej "Lusitanii". A także, co dla ich zleceniodawców nawet ważniejsze, odzyskać dokumenty o kolosalnej wadze dla imperium brytyjskiego.

Ta para jest urocza. On niezgrabny jak młody źrebak z za długimi nogami, ale za to odwagi mu nie brakuje. Ona jest fantastyczną młodą kobietą, imającą się w życiu różnych zajęć. Energiczna, pełna zapału, sprytna i roztropna. 

Historia, jak na Christie przystało, jest pełna zaskoczeń, zwrotów akcji, niespodziewanych odkryć. Nie da się jednak ukryć, że, jak meandrująca rzeka, zakręty zakrętami, ale nieubłaganie zmierza do celu.

Rysunki są hiperpoprawne, klasyczne, grzeczne. Czarne kontury, wypełnienia w brązach i sepii (jakby cały Londyn znał tylko te kolory). Kobiety piękne i z dużym biustem, panowie eleganccy i dostojni. Ani jednego kaprawego rzezimieszka, to niesłychane! Trochę, momentami, za dużo tam było dymków, gadania, objaśniania. To chyba częsta przypadłość komiksów tworzonych na podstawie tekstów już napisanych.

Moją uwagę zwróciły cudowne kadry, pokazujące płynność narracji. Jedna plansza, ot, labiryntowa alejka w parku, bohaterowie po niej wędrują. To jest to, co kocham w komiksie, a co trudno uzyskać w innym mediach. 


Minusiki? Całość za krótka! Chcę więcej. No i komiks ciasno sklejony, nie lubię tego. 


"Beresfordowie. Tajemniczy przeciwnik" Emilio Van der Zuiden - komiks na podstawie powieści Agathy Christie, przekład z języka francuskiego Paweł Łapiński, Egmont, Warszawa, 2020r.

2 komentarze:

  1. Ostatnio panuje moda na wydawanie klasycznych powieści w formie komiksu, ciekawe, czy to dlatego, że jest coraz mniej czytelników tradycyjnych książek?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nie. Sądzę, że to próba zdobycia nowych czytelników komiksów. To wyjście wydawcy do tych czytelników, którzy lubią klasyczne książki (a w tym gatunki, autorów czy wątki) i zainteresowanie ich komiksami.

      Usuń