wtorek, 1 grudnia 2020

"Ptyś i Bill 6. Bill, na psa urok!" - Komiksy są super!


 To już szósty tom przygód sympatycznego chłopca Ptysia i jego przeuroczego psa, spaniela Billa. Myślałam, że to kolejny zbiór komiksowych plansz z zabawnymi przygodami Ptysia i jego rodziny, raczej luźno ze sobą powiązanych, jak to wcześniej bywało. Czytam z ukontentowaniem, aż tu nagle trafiam na rozdział pod tytułem "Globtroterzy" i całkiem wsiąkłam. 


"Globtroterzy" ciągną się przez ponad czterdzieści stron i ostrzegam, czytanie tego jednym ciągiem potrafi całkiem zawrócić w głowie. Otóż Ptyś i Bill biorą udział w konkursie "Mój najlepszy przyjaciel" i każdy z nich (bo Ptyś oczywiście pomaga spanielowi wypełnić zgłoszenie) wygrywa wycieczkę dookoła świata, a także każdy z nich ma prawo zabrać jednego dorosłego opiekuna. 


Rodzice Ptysia są oszołomieni, wszyscy się cieszą, a pieczę nad całą wyprawą ma mieć pracownik  sponsora, biura podróży "Globtroter", pan Jan Rzutki. Pan Rzutki ma wszystko drobiazgowo zaplanowane (zwiedzanie Akropolu - godzina i jedenaście minut, w tym dojazd z i na lotnisko), szybko jednak okazuje się, że przy Ptysiu i Billu po prostu nie da się trzymać ustaleń.  Następuje więc szaleńcza podróż, młodzi podróżnicy (cały czas pod opieką pana Rzutkiego) rozłączają się z rodzicami, mylą kierunki, gubią się i znajdują, używają najróżniejszych środków lokomocji, wpadają w tarapaty i zaraz z nich wypadają. Bawią się przy tym świetnie, a pan Rzutki jest istną kopalnią pomysłów na to, jakimi środkami lokomocji można podróżować po świecie. 

Fantastyczna przygoda, chciałabym kiedyś pojechać w taką podróż!

Z ciekawostek: natknęłam się na Ronalda Crumpa, zmanierowanego, egoistycznego bogacza, któremu spodobał się Bill. Oferuje on pięć tysięcy dolarów za psa, a gdy Ptyś z oburzeniem odrzuca ofertę, Crump organizuje porwanie psa. Zwyczajną kradzież. No no no. Komiks powstał w latach 1978-1982, a Ronald Crump wcale się nie zmienił przez te wszystkie lata, prawda?Komiks polecam, moja córka uwielbia Ptysia i Billa!

Za możliwość zapoznania się z "Bill, na psa urok!" dziękuję Egmont Polska. 


"Ptyś i Bill 6. Bill, na psa urok!" scenariusz i rysunki Jean Roba, tłumaczenie Maria Mosiewcz, Egmont Polska, 2020

2 komentarze:

  1. Wygląda na to, że cała rodzina będzie się przy tym komiksie dobrze bawić!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak tylko uda się komiks wyrwać z młodych łapek. ;)

      Usuń