środa, 27 października 2021

"Orwell" Pierre Christin i Sébastien Verdier - biografia graficzna


 Takie biografie to ja poproszę! Fantastyczna opowieść o życiu Erica Blaira w obrazkach. W tym przypadku stwierdzenie, że "jeden obraz jest wart więcej niż tysiące słów" jest prawdziwe.

Eric Blair urodził się w Bengalu w Indiach, do Anglii przyjechał, gdy miał cztery lata. Uczył się w szkole z internatem, uczęszczał także do Eton College. Służył w Królewskiej Policji Imperialnej.  Wywędrował do Paryża, gdzie zaczął pisać i publikować swoje pierwsze artykuły, a następnie udał się do Hiszpanii, by wziąć udział w wojnie domowej. Po powrocie zajął się literaturą, wszyscy znamy (albo poznamy) jego "Folwark zwierzęcy" czy "Rok 1984". 

Zobaczcie, jego biografia napisana słowami jest taka "sucha", a gdy czytałam komiks, było zupełnie inaczej, było wciągająco, było na bogato, było wow, nie odłożę, dopóki nie skończę. 

Pokażę na zachętę kilka kadrów. 
 

W "Orwellu" zastosowano ciekawy zabieg, mianowicie zaproszono do współpracy kilkoro rysowników, aby zamieścili w komiksie swoje prace. Bardzo to wzbogaciło powieść moim zdaniem. 

Znów pokażę. 

Dotychczas czytałam Orwella, teraz przeczytałam (i przeoglądałam) o Orwellu, to chyba dobra kolejność. 

Komiks przeczytany dzięki uprzejmości wydawnictwa Marginesy. 

"Orwell" Pierre Christin (scenariusz) i Sébastien Verdier (rysunki), gościnnie rysunki: André Juillard, Olivier Balez, Juanjo Guarnido, Enki Bilal, Manu Larcenet, Blutch, tłumaczenie Paweł Łapiński, Marginesy, Warszawa 2021.

2 komentarze:

  1. Lubię biografie, więc to może być coś dla mnie :) Polecam niedawną premierę książkową "Siedem wieków śmierci", w której lekarz medycyny sądowej opisuje przypadki, z jakimi miał styczność w swojej karierze zawodowej.

    OdpowiedzUsuń