środa, 8 lutego 2023

"Nagle trup" Marta Kisiel


O czym  to? Ano, jest sobie wydawnictwo JaMas, a trupem pada redaktor współpracujący z wydawnictwem, Paweł Chojnowski (zbieżność nazwiska z redaktorem redagującym książki Marty Kisiel absolutnie nieprzypadkowa). Zwłoki znajdują w toalecie pracownicy JaMasu, z automatu stając się podejrzanymi. Kto swego czasu czytał Joannę Chmielewską, ten w tym momencie zakrzyknie "ha! Wszyscy jesteśmy podejrzani!" i owszem, co do tego zdania będzie miał  rację, ale nic poza tym. 

Fabuły żadnej nie będę tu opisywać, bo to rollercoaster, osobiście wolałam zamiast uważnie śledzić poszczególne wątki chłonąć atmosferę niezwykłego wydawnictwa. Co w nim było  takiego osobliwego? Otóż ludzie, którzy tam pracują, począwszy od właściciela aż po praktykanta - wszyscy co  najmniej zaskakujący. Niezwykła była toaleta zamykana na zamek szyfrowy. Przedpotopowy komputer. Niemowlę. Sesja foto na  podwórku.  Wszystko tam tchnie niezwykłością - a może właśnie nie, o zgrozo? Może tak wygląda przeciętne wydawnictwo?

Pasują mi  kryminały Marty Kisiel, są takie soczyste. Bogate w wydarzenia, poszlaki, typy charakterologiczne, obfite w słowa, pomysły, dialogi i przydawki.  Pasuje mi jej poczucie humoru, język  i cała reszta.  Od zawsze. 

Dlatego polecam "Nagle trup". Zdecydowanie.  

"Nagle trup" Marta Kisiel, Wydawnictwo Mięta, Warszawa, 2022.

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Miałam takie podejrzenia.

   Usuń
  2. Wyobraź sobie poważnego pana grafika, który z obłędem w oczach wyrywa wszystkim koleżankom torebki, bo poszukuje odpowiedniej faktury do umieszczenia na okładce. Oraz skanowanie wybranej torebki :P

   Usuń
  3. Myślę, że powiedzenie, które stosujemy do mojej branży: Kto w administracji pracuje, ten się w cyrku nie śmieje, można podciągnąć pod wydawnictwa :D

   Usuń
  4. Emmm. Idę po kawę,bo po przeczytaniu komentarza Piotra wyobraziłam sobie, że koleżanki noszą w torebkach faktury VAT, grafik szuka tych faktur w torebkach, po czym skanuje, o dziwo torebki, nie faktury. Why?

   Usuń
  5. @Agnes: a nie jesteś przypadkiem księgową?
   @Bazyl: tak jest. Zupełnie jak w budżetówce.

   Usuń
  6. Zupełnie nie jestem :D

   Usuń
  7. Z takimi skojarzeniami powinnaś być :D

   Usuń