niedziela, 10 lipca 2011

"Złodziej pioruna" Rick RiordanZłapałam się za tego audiobooka, żeby odetchnąć od nieśmiertelnego Wallandera czy też Zajdla (ostatnio tych dwóch słuchałam w kółko).
 
Cóż dostałam? Opowieść o chłopcu, który odkrywa, że jest herosem, synem jednego z bogów olimpijskich. Kiedy się o tym dowiaduje, natychmiast otrzymuje zadanie do wykonania. Rusza w podróż, mając u boku wiernych przyjaciół. Przygód mają co niemiara, na ich życie wciąż dybią coraz to nowe mitologiczne potwory. Jak to w książkach tego typu bywa, raz na wozie, raz pod wozem, a szczęśliwe (jak dla kogo) zakończenie majaczy tuż za zakrętem. Nic nie szkodzi, że zakrętów jest milion, to tylko dodaje dynamiki całej akcji.

Niewątpliwym plusem książki jest to, że oswaja z mitologią grecką, oczywiście tych nieoswojonych, czyli amerykańską młodzież. Ja, wychowana na "Mitologii" Parandowskiego, nie musiałam być oswajana, znam Zeusa, Posejdona, Meduzę... Jak mniemam, nastolatki na oceanem nie znają, bo autor, żeby zachęcić do czytania, umieszcza tych wszystkich bogów gdzie? Oczywiście w Ameryce. Ach, ten amerykański egocentryzm.

Właściwie czemu wybrałam właśnie tę książkę jako odtrutkę na Wallandera? Przyznam się - ze względu na lektora, Marcina Hycnara, i tu jestem usatysfakcjonowana w pełni. Świetny lektor. A potem znów zabrałam się za słuchanie Mankella i Zajdla.

Złodziej pioruna [Rick Riordan]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

5 komentarzy:

 1. Ostatnio chętnie czytam literaturę młodzieżową, więc i tę książkę mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja muszę się przekonać do audiobooków...

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny jest Złodziej pioruna. Kolejnych części niestety jak dotąd nie czytałem:(

  OdpowiedzUsuń
 4. mam wszystkie części łącznie z herosami olimpijskimi nie mam tylko złodzieja pioruna zawzięcie szukam audiobooka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.empik.com/zlodziej-pioruna-audiobook-cd-riordan-rick,prod58962442,ksiazka-p
   a tu?

   Usuń