sobota, 17 grudnia 2016

"Oczy" Iwona Chmielewska


Chyba stałam się fanką  książek pani Iwony Chmielewskiej. Na półce stoją już: "Pamiętnik Blumki", "W kieszonce", "O tych, którzy się rozwijali", "Cztery strony czasu" i "Dwoje ludzi". "Oczy" właśnie przeczytałam, a na boku leży i czeka jeszcze "Abc.de".  Skąd mi się to wzięło? Ano stąd, że one są tak przepięknie wizualnie, wysmakowane, nie przeładowane, a do tego na wizualności się nie kończy, zawsze jest tam jakaś myśl."Oczy" zostały wydane po raz pierwszy w Korei. Ciekawe, że w tym właśnie, dalekim kraju, artystka znalazła oparcie silniejsze niż we własnym kraju. Tam doceniona i wydawana, do Polski wraca, by pokazać polskim czytelnikom to, co już znalazło uznanie za granicą.

"Oczy" są tak cudnym albumem, że znajdą uznanie wszędzie. Autorka opowiada o oczach. Dzięki nim możemy widzieć, często nie zastanawiając się nad tym, że widzimy. Jednak, mimo że oczy są wyjątkowym zmysłem, nie są pępkiem świata. Są zwierzęta, które bardziej polegają na węchu czy słuchu, niż na wzroku; zaś ludzie niewidomi mają bardzo wyczulony słuch czy dotyk.

Czy z oczami, czy bez, na wiele sposobów można poznawać świat, ten bliski czy ten daleki, można pracować, uczyć się, kochać. Wszystko można.

Źródło: Wydawnictwo Warstwy

Graficznie książka jest tak fantastycznie wydana, że aż oko bieleje. Gruby, sztywny papier, pastelowe kolory, delikatne cieniowanie, oczy wycięte w co drugiej stronie i te piękne ilustracje. Jestem pod wrażeniem.
Uczta dla oczu, ot co. 

"Oczy" Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Warstwy, Wrocław 2016.

4 komentarze:

 1. Rzeczywiście pięknie wydana :) Aż mi się zamarzyła na święta albo jakąkolwiek inną prezentową okazję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to każda książka Chmielewskiej jest tak wydana. U niej treść wymusza doskonałą formę.

   Usuń
 2. Och, tak, cudowne są! "Królestwo dziewczynki" kupiłam dla bratanicy i nie mam siły się rozstać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Królestwa dziewczynki" jeszcze nie mam, muszę się rozejrzeć :)

   Usuń