środa, 21 grudnia 2016

"Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci" Marta Galewska-Kustra


Mam dwójkę dzieci z problemami logopedycznymi, jedno zaimplantowane i z ORM, drugie z wadą wymowy. Trzeba ćwiczyć, a wiadomo, jak to z tymi ćwiczeniami jest: gdy powtarzamy wciąż to samo, szybko się nudzą. Dlatego staram się podsuwać im wciąż coś nowego, urozmaicać, zmieniać - i stąd właśnie wziął się w naszym domu "Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci". To pozycja skierowana do rodziców i logopedów, przy czym, co ciekawe, służy nie tylko do ćwiczeń!

Ta książka to jakby badanie przesiewowe, które można zrobić w domu, całkowicie "bezboleśnie", bezkosztowo i w formie dobrej zabawy.


Książka podzielona jest na części, w każdej brana jest pod uwagę inna głoska. Rodzic czyta, dziecko powtarza, dopasowuje, wycina i wkleja, łączy jeden obrazek z drugim - słowem oprócz gadania coś się dzieje i dzieć się nie nudzi. Rodzic zaś pilnie słucha, czy dane słówko jest poprawnie wymawiane.  Jeśli tak, to gra gitara. Jeśli nie, to mamy sygnał, żeby udać się do specjalisty.

U nas akurat, jako że do specjalistów już uczęszczamy, zeszyt służy po prostu do ćwiczeń, na wyrywki. Zarówno Krzyś, jak i Marianka chętnie z niego korzystają, bo zadania są naprawdę zróżnicowane i się nie nudzą.  Ładne są też ilustracje, choć osobiście wolałabym żywsze kolory (buro-brązowy niezbyt dobrzgeze mi się kojarzy, z PRL-owskimi brakami wszystkiego i burymi książeczkami), dzieci jednak nie zgłaszały zastrzeżeń.

Polecam rodzicom, nie tylko tym, których dzieci mają problemy logopedyczne, ale wszystkim rodzicom małych dzieci. Jest szansa, że szybko wyłapie się błędy w wymowie, jeśli takie zaistnieją. Wiem, są programy badania dzieci w przedszkolach., ale czasem warto o tym pomyśleć samemu.

Za egzemplarz książki bardzo dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia!

"Zeszytowy trening mowy, czyli ćwiczenia logopedyczne dla dzieci" Marta Galewska-Kustra, ilustracje Joanna Kłos, Nasza Księgarnia, Warszawa 2015. 

3 komentarze: