czwartek, 13 lipca 2017

"Rache znaczy zemsta" Piotr Bojarski


To już trzeci audiobook z retrokryminalnej serii o komisarzu Zbigniewie Kaczmarku i, dalibóg, trzyma poziom! Piotr Bojarski tym razem pokazuje Poznań pod okupacją niemiecką. Sojusz, o którym pisałam przy okazji omawiania pierwszego tomu, poszedł w cholerę, Niemcy najechali na Polskę i zaczęli ją dusić żelazną ręką. 

W takiej to scenerii toczą się aż dwa śledztwa. Po pierwsze komisarza Zbigniewa Kaczmarka szuka oficer kryminalnej policji niemieckiej - jako polskiego niebezpiecznego przestępcę i konspiratora. Szuka w dawnym mieszkaniu, próbuje zlokalizować rodzinę komisarza, jednak jakoś średnio mu to idzie. 

Drugie śledztwo prowadzi sam Kaczmarek, który ma za zadanie odnaleźć przeciek w organizacji podziemnej. Konspiratorzy szykują bowiem brawurową akcję przeciwko okupantowi i nie chcą, by cokolwiek udaremniło ich zamiary. Kaczmarek ma utrudnione zadanie. Ma śledzić, sam będąc poszukiwanym. Doświadczenie ma jednak takie, że radzi sobie śpiewająco.

Intryga kryminalna (właściwie obie) w tym tomie potraktowano z nieco mniejszą atencją. Na pierwszy plan wysuwa się bowiem wątek historyczny. Chyba mogę powiedzieć, że w tym wypadku pan Bojarski czerpał pełną garścią z historii, ponieważ okupacja, łapanki, represje, rozstrzeliwania - znamy to wszystko. To nasza przeszłość, nasze doświadczenia, gorzkie i żrące. 

Nie mogę nie nawiązać do posłowia autora, gdzie opisuje jedno ze spotkań autorskich. Jeden z czytelników "Kryptonimu Posen" żartobliwie zauważył, że gdybyśmy przed wojną sprzymierzyli się z Niemcami, teraz mielibyśmy w Polsce tysiące kilometrów autostrad; na co autor odparł, że może i tak, ale po tych autostradach na pewno nie jeździliby Polacy. Żarcik mało śmieszny dla każdego, kto choć odrobinę zna historię. Właściwie to smutne, że można było tak zażartować...

Świetny cykl, rewelacyjny lektor. Polecam z całego mojego audiobookowego serca. 


Za możliwość wysłuchania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Media Rodzina!

P.S. Początkowo trochę się dziwiłam, czemu to wydała Media Rodzina, bo nie kojarzyli mi się z kryminałami, ale potem mnie olśniło. Przecież to Poznań! A Media Rodzina jest z Poznania.

"Rache znaczy zemsta" Piotr Bojarski, czyta Krzysztof Gosztyła, Media Rodzina, Poznań, 2013.
Rache znaczy zemsta [Piotr Bojarski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Rache znaczy zemsta [Piotr Bojarski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

4 komentarze:

 1. Przeczytałam, a właściwie wysłuchałam. Faktycznie oba kryminały świetne. Krzysztof Gosztyła, jak zwykle genialny. Przygnębił mnie fragment o autostradach, bo to oznacza, że Polacy nie potrafią wyciągać wniosków ze zdarzeń historycznych i to niestety widać, słychać i czuć...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz i za zrozumienie. Mam nadzieję, że takie "lekkie" traktowanie tematu było incydentalne.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie!

   Usuń