poniedziałek, 9 września 2019

Liniatury w notatnikach - wyobraźnia producentów


Liniatury w notatnikach - a cóż to za temat? Przecież wiadomo, że mamy notesy gładkie, w linię oraz w kratkę. Jednak gdy baczniej przyjrzymy się rynkowi papierniczemu w segmencie notatników, okaże się, że producenci oferują nam nowe, ciekawe rozwiązania.

Notesy gładkie

 

Wiadomo, że to czyste, puste strony i tak już chyba zostanie. Czasami do takich notesów dodawane są liniuszki (coraz rzadziej).Notatniki w kratkę

 

Jesteśmy przyzwyczajeni do kratki 5x 5 milimetrów (to zapewne spisek nauczycieli matematyki i geometrii), ale zdarzają się i inne wymiary kratek, na przykład 10x10 mm. Z kratkowanych notesów wart jest wspomnienia zeszyt z liniaturą francuską (Clairefontaine Séyés), stosowany głównie do kaligrafii, a także papier milimetrowy, który bardziej służy do rysowania, ale można też uczyć się pisma technicznego.

Notesy w linie

 

Tu producenci mają zdecydowanie większe pole do popisu. Odległości między liniami mogą być bardzo różne: od 5 do 9 mm. Linie można wydrukować linią ciągłą, a można też, by nadać liniaturze lekkości, zrobić ją z drobnych kropek lub kresek. W notesach produkowanych w Japonii lub na rynek japoński linie zaopatrzone są dodatkowo w pionowe małe znaczniki, pozwalające na pisanie od góry do dołu (Midori Studyline). Jeśli przyjmiemy, że odstępy między liniami wcale nie muszą być równe na całej stronie, wkroczymy w szeroki świat zeszytów do zadań specjalnych. Pierwszy z brzegu przykład to zeszyt do nut zadrukowany pięcioliniami. Zeszyty i bloki do kaligrafii także mają zróżnicowane odstępy między liniami, określone przy każdym kroju pisma. Zawierają też dodatkowo linie ukośne pomagające zachować właściwy kąt nachylenia liter (Archie's Calligraphy). Takie pomocnicze linie występują również w zeszytach do nauki pisania choćby u naszych sąsiadów zza wschodniej czy południowej granicy.


 Notatniki w kropki

 

Miłośnicy systemu Bullet Journal bardzo sobie cenią kartki w kropki. Ułatwiają one tworzenie tabel, list czy wykresów. Pozwalają też pisać równo. Kropki najczęściej występują w wersji 5 x 5 mm, ale są i inne odstępy, choćby dla tych, którzy mają drobniutkie pismo, na przykład Nuuna ma notes z kropkami co 3,5 mm. Zdarza się, że producenci urozmaicają stronę z kropkami, na przykład zaznaczając innym kolorem kropki środek strony (Memobook).


Inne liniatury

 

Czy powyżej wyczerpałam wszystkie możliwości? Ależ skąd!  Fieldnotes wypuścił serię limitowaną notesów z krzyżykami, można powiedzieć, że to taka niepełna kratka.

Źródło: materiały prasowe Fieldnotes Coastal
Widziałam zeszyty z liniaturą heksagonalną (plaster miodu) - zanim zaczniecie się zastanawiać, do czego taka siatka może się przydać, podpowiem: do rysowania związków chemicznych (są to zeszyty BenzNote i Cyklopis). Kolejna ciekawostka to liniatura w trójkąty, pomagająca w szkicowaniu rysunków w perspektywie (Magdalena Tekieli).

Źródło: materiały prasowe Magdalena Tekieli

Na zakończenie dodam, że wszystkie powyżej spotykane liniatury są z reguły nadrukowane ciemnym kolorem na jasnej kartce, ale i od tego są wyjątki. Od pewnego czasu istnieją na rynku notatniki z białą liniaturą na szarym tle, czyli Whitelines, możemy wybierać wśród stron gładkich, w kropki, linie czy kratkę.


Projektantom i producentom notatników nie brakuje wyobraźni. Możemy wybierać wśród mnogości liniatur, dopasowywać je do swoich potrzeb, być wiernym jednemu rodzajowi bądź szukać nowości. Dla nas, użytkowników, to komfortowa sytuacja. Sama jestem ciekawa, co ciekawego ukaże się za pół roku czy rok.

Edit: no i proszę, tego samego dnia, kiedy premierę miał magazyn "Pen Show Magazine", w którym ukazał się niniejszy artykuł, Archie's Calligraphy zaprezentował nowość, czyli liniaturę kropkowaną z kropkami dwojakiego rodzaju: grubsze kropki co 1 cm, maleńkie kropeczki co 0,33 cm.


Wypatrzyłam też nowy notes pod szyldem Lamy, jednocześnie  liniowany i kropkowany.

Źródło: materiały prasowe Lamy International


Powyższy artykuł ukazał się pierwotnie w czasopiśmie "Pen Show Magazine" w kwietniu 2019, został dziś nieco przeze mnie uzupełniony. Jeśli spotkaliście się jeszcze z innymi rodzajami liniatur, chętnie dodam.

No i koniecznie napiszcie mi, jaką liniaturę wolicie! Moja ulubiona to linie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz