wtorek, 10 marca 2020

"Ptyś i Bill 4. Psi nos", "Ptyś i Bill 5. Przygody spaniela" - komiksy są super!


Gdzieś w okolicach trzeciego tomu Ptyś i Bill zaczęli mnie trochę nużyć. Brakowało mi tam zarysu jakiejś fabuły, pokazanie, że Ptyś rośnie i trochę się zmienia, czegoś, co pozwoliłoby mi spojrzeć na te komiksy z góry i umiejscowić je w czasie. A tu nic, wciąż te oderwane od siebie komiksowe paski, mnogość zabawnych scenek, przewrotne puenty. No i tyle.


I wtedy weszła moja córka, cała na biało różowo i zażądała kolejnego Ptysia i Billa, i jeszcze kolejnego, i jeszcze tego, co jest dopiero w zapowiedziach.


Zdałam sobie wtedy sprawę, że dzieci potrzebują w komiksach czegoś zupełnie innego niż dorośli. Nie chcą śledzić długich wątków, nie chcą pamiętać skomplikowanych historii, chcą towarzyszyć chłopcu i psu w ich codziennym życiu i chcą się pośmiać.  Z perypetii Ptysia i Billa, z rodziców chłopca oraz z żółwicy Karoliny.Dlatego, wybierając lektury dla dzieci, kierujmy się oczywiście także własnym osądem i gustem, poleceniami znajomych, ale wsłuchujmy się mocno w dziecko. Im ono starsze, tym wyraźniejsze będą jego upodobania. Szanujmy je.


Niniejszym mocno rekomenduję serię "Ptyś i Bill", polecaną przez dzieci i dla dzieci.
Poniżej kolejność w serii:
1 - Do ataku!
2 - Śmiech to zdrowie
3 - Co z niego wyrośnie?
4 - Psi nos
5 - Przygody spaniela
6 - Bill, na psa urok (zapowiedź)
Komiksy są super!


"Ptyś i Bill. Psi nos", scenarzysta: Christophe Cazenove, Pierre Veys, Chris, ilustrator: Jean Bastide, Laurent Verron, tłumacz: Maria Mosiewicz, Egmont, 2019.

"Ptyś i Bill. Przygody spaniela", scenarzysta: Jean Roba, ilustrator: Jean Roba, tłumacz: Maria Mosiewicz, Egmont, 2019.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz