czwartek, 23 marca 2023

"Na północ. Jak pokochałem Arktykę" Adam Wajrak


 Jak to się stało, że Wajrak trafił na północ? Pojechał, bo bardzo chciał, łapał  okazje jak sroki za ogon i gimnastykował się mocno, by jak najdłużej na północy pozostać. Można by powiedzieć, że wrastał w tamtejsze okolice jak porost islandzki.

Podróże postanowił opisać. Opowiedział o wyprawie w poszukiwaniu fok, o podróży, podczas której badał  faunę polarną i był swego rodzaju robinsonem  w lichej chatce (i atrakcją dla turystów), opisał te wszystkie chwile poświęcone obserwacji i fotografowaniu ptaków, przyznał się, jak bał się spotkania z niedźwiedziem polarnym - a z tego wszystkiego czerpał ogromną radość, którą wręcz widać w tekście!

Oprócz osobistych przeżyć mnóstwo w tej książce fascynujących historii o zwierzętach, które można spotkać za kołem podbiegunowym.  Zależności między gatunkami, trudne momenty w życiu całych populacji, wpływa (z reguły niszczycielski) działalności człowieka na ptaki i ssaki - to wszystko podane rzetelnie i ciekawie. Do tego multum fotek!

Nie znajdziecie tu ekstremum polarnych wypraw, gdzie od mrozu szkliwo na zębach  pęka - ale za to jest mnóstwo prawdziwej miłości do polarnej przyrody. Bo jak tu nie kochać tych stworzonek, którym zawsze wiatr w oczy, a  one i tak robią swoje?


I  dodatkowo, jak tu nie uśmiechnąć się na widok słów autora:  "29 lipca skończył nam się cukier. [...] Pora wracać".

Bardzo mnie to cieszy, że to tom pierwszy z trzech, już niecierpliwie czekam na kolejne!

"Na północ.  Jak pokochałem  Arktykę" Adam Wajrak, Wydawnictwo Agora, Warszawa, 2022.

3 komentarze: